Cannelloni

nazwa

Rodzaj włoskiego makaronu w postaci rurek o średnicy ok 3 cm, wykorzystywanego głównie do nadziewania różnymi składnikami.

Historia i pochodzenie

Słowo „cannelloni” oznacza „dużą rurę” czy „dużą piszczałkę”. W XIX wieku Neapolitańczyk, kucharz Nicola Fedrico przeniósł się do Sorrento, gdzie ożenił się i zaczął pracować w restauracji La Favorita, w 1907 roku wymyślił znany do dziś makaron. Szczególnie popularny stał się makaron nadziewany farszem podczas II wojny światowej, kiedy restauracja była masowo oblegana

Zastosowanie

Makaron najczęściej nadziewa się pomidorami z mięsem mielonym, cebulą i czosnkiem. Można polać sosem serowym, położyć na nim pomidory i zapiec.Nadzienie mięsne można zastąpić grzybowym, szpinakiem i riccottą, lub porami, ze śliwkami. Cannelloni, po wypełnieniu odpowiednim farszem, układa się w żaroodpornym naczyniu a następnie polewa wybranym sosem. Cały makaron musi „pływać” w tym sosie. Tak przygotowaną potrawę zapieka się w piekarniku. Można też podać upieczony makaron na zimno.

Postać handlowa

Cannelloni to makaron w kształcie walca pustego w środku. Ma średnicę ok 3 cm i długość 7 – 10 cm. Może występować w różnych kolorach, co zwiększa atrakcyjność potrawy.

Właściwości

W zależności od składników farszu i sosu, dania z wykorzystaniem tego makaronu mogą mieć różną wartość odżywczą. Cannelloni zwiększa wachlarz możliwości kulinarnych. Zajadają się nim zarówno zwolennicy dań mięsnych, jak i wegetarianie. Jedno jest pewne: znana ze swej lekkości i finezji kuchnia włoska na czele z cannelloni urozmaici niejeden rodzinny obiad czy kolację przy świecach.