ßßß Cookit - przepis na KRÓTKA HISTORIA PIZZY - ZDJĘCIA

KRÓTKA HISTORIA PIZZY - ZDJĘCIA

nazwa

Wykonanie

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 0 0 Flares ×
Uwielbiam ją, jak chyba każdy, zdrowy i spragniony prawdziwego chlebowego ciasta człowiek.
Prawdopodobnie najważniejszą datą, którą możemy dokładnie zanotować w historii placka drożdżowego zwanego pizzą, jest rok 1899, w którym to królowa Małgorzata z dynastii Sabaudzkiej postanowiła odwiedzić Rafała Esposito, który był mistrzem w fachu wyrabiania i wypiekania drożdżowego ciasta a przez to jedną z najbardziej poważanych osób we włoskim mieście Neapol tego czasu. Na cześć Małgorzaty stworzył pizzę zwaną do dziś Margheritą, tak wdzięcznie układając jej składniki w kolory włoskiej flagi.
Szmaragdowe, świeże liście bazylii, biel bawolej mozzarelli oraz czerwień przywiezionych przez Kolumba w XVII wieku pomidorów stały się, po dziś dzień, równoważnym fladze symbolem tego kraju.
Pizza powstala jako danie ludzi ubogich, już w starożytności Egipcjanie, Rzymianie, Etruskowie i Grecy piekli płaskie chlebowe placki w kamiennych piecach, traktując je jako chleb i podstawę swoich jadłospisów. Przez wieki przepisy i receptury ewolouwały i do oliwy, świeżych ziół, dołączyły, a właściwie przypłynęły z niewielką pomocą kolonizatorów pomidory i inne warzywa, dzięki którym rozpoczęła się na dobre nasza przygoda z kuchnią europejską.
Obecnie pizza występuje w wielu odmianach, a składniki, grubość ciasta czy sosy możecie dowolnie wybierać.
Ja pamietam pizzę jedzoną we Włoszech. Wspaniałą rozbudowaną kartę z zaskakującymi połączeniami składników. Jedna z nich szczególnie utkwiła mi w pamięci, ta do której nie użyto pomidorów. Była to najlepsza pizza jaką jadłam dotąd. Przygotowana na bazie pysznego, chrupiącego, pełnego bąbelków powietrza, puszystego ciasta z idealną dozą mozzarelli, posmarowana serkiem mascarpone, kawałkami gruszek, listkami lebiodki i połówkami orzechów włoskich, którą zwieńczyłam później przechowywanym w torbie miodem. Cudowne angażujące wszystkie zmysły przeżycie.
Powinna być cienka z chrupiącym rantem, który smaruje się oliwą aby osiągnąć taki efekt. Krótko pieczona w ekstremalnie wysokiej temperaturze i wyrastająca długo, najlepiej w temperaturze pokojowej lub niższej. Mąka przeznaczona do jej wypieku powinna być mieszanką mąk chlebowych o typie 00. Do jej wypieku powinno używać się letniej bądź ciepłej wody i odrobiny piekraskich drożdży.
Przepisy na pizzę znajdziecie w zakładce pizza.
Smacznego!
Powiązane notki:
Sos pomidorowy do pizzy
Pizza w wersji wytrawnej ze szpinakiem i klasyczna z szynką i papryką oraz rolowane bułeczki
Praktyczne porady: Jak zrobić najlepszą pizzę – pizza, ciasto, sos, dodatki
Źródło:http://ania-gotuje.blog.pl/2015/02/10/swiatowy-dzien-pizzy