ßßß Cookit - przepis na Chałka według Hamelmana

Chałka według Hamelmana

nazwa

Wykonanie

Miałam okropną ochotę na chałkę. Wiedziałam, że zrobię ja z mojej ukochanej książki chlebowej. Jednak w trakcie sypania mąk wpadłam na pomysł, żeby chałkę lekko wyostrzyć i zamiast mąki wysokoglutenowej, jak w oryginalnym przepisie, dałam pełnoziarnistą. Dlatego też chałka nie jest taka jak być powinna, czyli leciutka i napuszona. Nie oznacza to, że byłam niesmaczna, o co to, to nie. Była przepyszna. Smakowała na ciepło zimno, na zimno, podpieczona w opiekaczu, czy posmarowana masłem (też orzechowym).
Składniki:
600 g mąki pszennej chlebowej (dałam typ 650)
300 g mąki pszennej pełnoziarnistej
75 g cukru (u mnie trzcinowy)
4 żółtka
2 jajka
70 g oleju roślinnego (u mnie kokosowy)
290 - 300 g wody
15 g soli
7 g drożdży instant
Wykonanie:
Wszystkie składniki umieścić w misie robota. Na wolnych obrotach wyrabiać ciasto przez 3 minuty. W razie potrzeby dolać odrobinę wody lub dosypać trochę mąki. Zwiększyć prędkość robota i wyrabiać przez kolejne 3 minuty. Uformować kulę, włożyć do miski, nakryć folią i odstawić na 2 godziny do wyrastania. W połowie tego czasu złożyć ciasto raz. Można też odstawić ciasto do wyrastania w lodówce. W tej sytuacji po godzinie wyrastania w cieple, odgazować ciasto, nakryć i wstawić do lodówki. Podczas wyrastania w zimnie, ciasto też może być odgazowywane kilka razy (moje nie było, bo rosło nocą, kiedy spałam).
Wyjąć ciasto z lodówki i podzielić na części. (Ja uformowałam 3 niewielki chałki, ale można przygotować 1 sporą, lub dwie normalnych rozmiarów). Każdą część podzielić na odpowiednią ilość wałeczków. Wałeczki odłożyć na około 10 minut , a potem należy je spleść. Uformowane chałki odłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i nakryć. Odstawić na 1,5 - 2 godziny do wyrastania. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Chałki posmarować mlekiem lub mlekiem wymieszanym z jajkiem, lub samym jajkiem. Wstawić do piekarnika. Czas pieczenia zależy od wielkości chałek. Ja moje piekłam 30 minut.
Przypominam też film z warsztatów z października 2013 roku. Możecie zobaczyć tutaj jak splatać chałkę z 4 części.
Źródło:http://stokolorowkuchni.blox.pl/2015/03/Chalka-wedlug-Hamelmana.html