ßßß Cookit - przepis na Rogale Marcińskie

Rogale Marcińskie

nazwa

Wykonanie

Tak naprawdę to Rogal Świętomarciński czyli rogal z nadzieniem z białego maku. Tradycyjnie jest przygotowywany w Poznaniu z okazji dnia św. Marcina, które przypada 11 listopada.
Mimo, że pochodzę z Mazowsza w mojej rodzinie od kilku lat jest tradycja jedzenia tych rogali w Dzień Niepodległości, dlatego postanowiłam sama zrobić ten smakołyk. Jest to zadanie na dwa dni. Pierwszego dnia przygotowujemy ciasto potem ono leżakuje w lodówce przez całą noc. Następnego dnia robimy makowy farsz i pieczemy Rogale Marcińskie. Proces tworzenia tych ciastek jest pracochłonny i czasochłonny, ale efekt jest imponujący.
Print Recipe
Danie Desery
Kuchnia Polska
Porcje
12 rogali
Porcje
12 rogali
Rogale Marcińskie
Print Recipe
Danie Desery
Kuchnia Polska
Porcje
12 rogali
Porcje
12 rogali
Składniki
Składniki na ciasto
250 ml ciepłego mleka(min. 2% tłuszczu)
14 g suchych drożdży(lub 30g świeżych)
1 szt. jajka(rozmiar M lub L)
1/2 łyżeczki aromatu waniliowego(lub pasty waniliowej)
500 g mąki
3 łyżki cukru
225 g masła(200g + 25g)
Nadzienie
300 g białego maku
120 g masy marcepanowej
3/4 szklanki cukru pudru
100 g cukru pudru
100 g orzechów włoskich
100 g migdałów(najlepiej już obranych, zblanszowanych)
2 łyżki skórki pomarańczowej(kandyzowanej)
4 szt. biszkoptów(podłużne, pokruszone na okruszki)
2 łyżki śmietany 18% lub 22%
Lukier
150 g cukru pudru
3 łyżki gorącej wody
Pozostałe
1 szt. jajka
2 łyżki mleka
30 g migdałów/orzechów włoskich(posiekanych)
Porcje: rogali
Sposób przygotowania
Ciasto drożdżowo - francuskie
Kostkę masła (200g) wyjmujemy z lodówki by zmiękła, ale się nie rozpuściła).
Mąkę mieszamy z suchymi drożdżami, następnie dodajemy wszystkie składniki poza masłem. Rozcieramy palcami na koniec dodając 25g rozpuszczonego masła. Ciasto wyrabiamy szybko do połączenia składników. Ciasto będzie lekko lepiąc ale tak powinno być. Formujemy prostokąt i owijamy folią (szczelnie aby ciasto nie wyschło). Wkładamy do lodówki na 1-2 godziny.
Jeśli stosujemy drożdże świeże musimy najpierw zrobić rozczyn. W ciepłym mleku z przepisu rozpuszczamy drożdże z łyżką cukru a następnie ten rozczyn dodajemy do mąki. Dalej postępujemy jak w punkcie nr 1.
Po upływie 1-2 godziny wykładamy ciasto na stolnicę i wałkujemy formując prostokąt o wymiarach zbliżonych do kartki A4 (krótsze boki to góra i dół). Na tak rozwałkowanym ciście rozsmarowujemy masło (zostawiając 1 cm marginesu).
Ciasto składamy na 3 jak kartkę papieru tj. złożyć 1/3 ciasta od góry, następnie nałożyć na to dolną. Sklejamy brzegi. Wałkujemy by powstał prostokąt o wymiarach około 25x17 cm. Ponownie składamy na 3. Wstawiamy do lodówki na 45 minut. Używamy jak najmniej mąki do podsypywania.
Proces wałkowania powtarzamy 3 razy. Ciasto chłodzimy między wałkowaniami przez 45 minut. Po ostatnim wałkowaniu szczelnie owijamy ciasto folią spożywczą (ciasto nie może wyschnąć) i chłodzimy w lodówce (minimum 3 godziny ale najlepiej całą noc).
Ciasto najlepiej przygotować dzień lub dwa dni przed pieczeniem. Gotowe schłodzone ciasto wyjmujemy na 20 - 30 minut przed robieniem rogalików.
Nadzienie
Mak i orzechy zalewamy wrzątkiem i po 15 minutach odcedzamy (ja używam ściereczek jednorazowych do wyłożenia sitka). Do maku i orzechów dodajemy migdały (koniecznie bez skórki) i mielimy dwukrotnie (jeśli mamy urządzenie takie jak Thermomix to masę mielimy przez około 90 sekund na obrotach nr 9, najlepiej co 30 sekund mieszając masę kopystką by zmieliła się równomiernie).
Masę marcepanową rozcieramy (najlepiej mikserem) z cukrem pudrem. Dodajemy masę makową, posiekaną skórkę pomarańczową oraz pokruszone biszkopty. Mieszamy. Następnie po łyżce dodajemy śmietanę do uzyskania plastycznej masy (nie za twardej ale i nie za płynnej).
Wykonanie rogalików
Ciasto wałkujemy na prostokąt o wymiarach mniej więcej 70x35 cm i kroimy (najwygodniej radełkiem) na 12 trójkątów. Rozsmarowujemy nadzienie i zwijamy rogaliki zaczynając od podstawy do wierzchołka.
Rogaliki układamy na blaszce (po 6 na jednej) i odstawiamy na około 50 minut (do podwojenia objętości).
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Rogale przed pieczeniem smarujemy roztrzepanym jajkiem z mlekiem.
Rogale pieczemy 25 minut, do uzyskania złotego koloru.
Lukier
Cukier puder rozcieramy z wodą do gładkości. Dodając wodę i cukier puder regulujemy gęstość lukru.
Jeszcze ciepłe rogale polewamy lukrem i posypujemy posiekanymi migdałami (orzechami).
Recipe Notes
Może to nie jest najłatwiejsza i najszybsza w wykonaniu potrawa, ale efekt końcowy pozytywnie zaskakuje. Polecam wszystkim cukiernikom amatorom i nie tylko na 11 listopada.
Share this Recipe
Źródło:http://wypiekirumience.pl/przepisy/rogale-marcinskie