ßßß Cookit - przepis na FUTOMAKI Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM

FUTOMAKI Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM

nazwa

Wykonanie

Futomaki, to grube rolki ryżu owinięte w arkusze z glonów nori, nadziane dodatkami warzywno-rybnymi. Nazwa pochodzi od przymiotnika futoi oznaczającego: gruby, tłusty.
To maki szczególnie popularne w domach japońskich i koreańskich.
Ja swoją przygodę z sushi zaczęłam dość asekuracyjnie - póki co surową rybę zamieniłam na wędzoną. Wyszło smacznie, zdrowo i sycąco.
Przygotowując sushi warto zwrócić uwagę na ryż. Ryż do sushi jest krótkoziarnisty i nieco twardszy od innych gatunków. Ja korzystałam z ryżu firmy SONKO .
Dokładny przepis na ryż do sushi znajdziecie tutaj: klik .
Składniki (4 rolki/24 futomaki):
4 arkusze nori
2 woreczki ryżu do sushi RISANA
zaprawa do ryżu (awase-zu)
30 ml octu ryżowego (2 łyżki)
1 łyżka cukru
1 płaska łyżeczka soli morskiej
kilka kropli sosu sojowego japońskiego
nadzienie
12 pasków tykwy
4 plasterki łososia wędzonego
1 długi ogórek
1 awokado
ponadto
wasabi
gari
Woreczki ryżu wkładamy do dużej miski, zalewamy zimną wodą i przepłukujemy. Czynność powtarzamy kilka razy, aż woda będzie przejrzysta. Ryż pozostawiamy w wodzie na 30 minut.
W tym czasie przygotowujemy zaprawę do ryżu.
Ocet ryżowy wlewamy do rondelka. Dodajemy cukier i sól. Całość podgrzewamy do czasu, aż wszystkie składniki się połączą (nie zagotowujemy zalewy!). Do chłodnej mieszanki dodajemy kilka kropli sosu sojowego.
Wkładamy worki z ryżem do garnka o grubym dnie (unikamy naczyń teflonowych) i wlewamy wody tyle, by woreczki były całe zanurzone. Ryż będziemy gotować cały czas pod przykryciem. Najpierw doprowadzamy wodę do wrzenia na dużym ogniu, co powinno zająć około 5 – 7 min. Gdy zacznie się gotować skręcamy palnik do minimum. Tak gotujemy go przez około 10 minut. Następnie skręcamy palnik całkowicie i pozostawiamy ryż w garnku kolejne 15 minut.
Woreczki z ryżem rozrywamy wzdłuż drobnej perforacji i wysypujemy ryż do miski. Możemy go bardzo delikatnie przemieszać „tnąc” ziarna drewnianą łopatką lub drewnianą łyżką. Polewamy go zaprawą i delikatnie znów mieszamy. Podczas cięcia ryż powinno się wachlować wykorzystując do tego celu papierowy wachlarz lub kawałek kartonu. Dobrze jest wystudzić go jak najszybciej, gdyż wachlując ryż pozbywamy się zbędnej wilgoci, dzięki czemu przybiera on odpowiednią konsystencję i smak.
Przygotowujemy nadzienie.
Tykwę odcedzamy z zalewy. O górka najpierw tniemy na 4 części, wycinamy pestki nożem (miąższ odrzucamy) i każdy kawałek ze skórką tniemy na 3 części.
Plastry łososia tniemy w paski. Awokado obieramy ze skórki, skrapiamy cytryną i tniemy w półplasterki.
Formujemy sushi.
Płat nori układamy na macie bambusowej błyszczącą stroną do dołu. Zanim zaczniemy formować sushi zanurzamy ręce w tezu (miseczce ze zmieszanymi w proporcji pół na pół wodą i octem ryżowym), dzięki czemu ryż nie będzie się przyklejał do palców. Wykładamy ryż (tyle, by przykrył prawie cały arkusz). Pozostawiamy od góry 3 centymetrowy margines - czysty, bez ryżu. Ryż smarujemy delikatnie wasabi (nie za dużo). Wykładamy po 3 plastry tykwy, pokrojonego w paski łososia wędzonego, 3 paski ogórka zielonego i 3 plasterki awokado. Zwijamy rolkę (sporo filmików instruktażowych znajdziecie na yt). Czysty kawałek nori skrapiamy wodą i sklejamy końce. Dociskamy całość. Rolkę dzielimy najpierw na pół, a następnie każdy kawałek tniemy na 3 części (1-2 cm grubości). Sushi serwujemy z wasabi, dobrym sosem sojowym japońskim i gari.
Przepis powstał we współpracy z firmą SONKO.
Źródło:http://www.limonkowy.com/2015/05/futomaki-z-wedzonym-ososiem.html