ßßß Cookit - przepis na Dyniowy małpi chlebek

Dyniowy małpi chlebek

nazwa

Wykonanie

Monkey bread (zwany również "bubble bread") to popularne ciasto drożdżowe, pieczone zazwyczaj z dodatkiem cynamonu. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest wygląd - chlebek przygotowujemy poprzez odrywanie kuleczek ciasta i wrzucanie ich do jednej, dużej formy. Dzięki temu, po upieczeniu nie trzeba go kroić nożem, wystarczy odrywać kolejne porcje ;) Forma tego wypieku zawsze mi się podobała, w dodatku ciasto na bubble bread wyrasta szybko, nie klei się zbyt mocno, co ułatwia formowanie kuleczek. Tym razem postanowiłam upiec wariant z dodatkiem puree z dyni. Polecam tą wersję, ponieważ puree rozwiązuje główny problem, który pojawiał się u mnie w związku z klasycznym małpim chlebkiem - niestety, ciasto szybko wysychało i trzeba je było zjeść w jeden dzień. Dynia nie zmienia smaku wypieku, za to sprawia, że dłużej będziecie mogli się nim delektować :) Warto upiec, dla przyjemności odrywania kolejnych kawałków i testowania chlebka z ulubionymi dodatkami...
Jak zrobić domowe puree z dyni, dowiesz się tutaj .
Składniki (na formę o średnicy ok. 24 cm):
Ciasto:
1/3 szklanki mleka
2 łyżki masła
1/2 szklanki puree z dyni
2 łyżki cukru
1/2 łyżeczki soli
1 duże jajko
1 łyżka suchych drożdży
2 szklanki mąki pszennej (dodałam 1/4 szklanki)
Posypka:
1 szklanka cukru
1 łyżeczka cynamonu
Polewa (przed pieczeniem):
1/2 szklanki roztopionego masła
1/2 szklanki brązowego cukru
2 łyżki miodu
Polewa z serka kremowego (zrezygnowałam):
6 łyżek masła
115 g serka kremowego (np. Philadelphia), w temperaturze pokojowej
2 szklanki cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Przygotować ciasto. Mleko wlać do garnuszka, dodać masło i podgrzewać, aż tłuszcz się rozpuści. Wystudzić tak, aby mieszanka była lekko ciepła i nie sparzyła drożdży. Dodać suche drożdże, wymieszać, odstawić na 5 minut. W międzyczasie wymieszać mąkę, puree, sól, cukier i jajko w dużej misie i dokładnie zmiksować (używając haków do ciasta). Dodawać stopniowo mieszankę mleczną z drożdżami - miksować do uzyskania gładkiego ciasta, które odchodzi od brzegów miski, po czym miksować jeszcze ok. 5 minut. Uformować kulę, włożyć do natłuszczonej miski i przykryć czystym ręczniczkiem. Odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (ok 1-1,5 h).
W tym czasie wymieszać składniki posypki w misce lub głębokim talerzu. Wyrośnięte ciasto krótko zagnieść i odrywać kawałki wielkości piłeczek do golfa, formować kulki i obtaczać w przygotowanej posypce. Wrzucać w miarę równomiernie do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie przykryć ciasto ręczniczkiem i pozostawić do podwojenia objętości (ok. 1 h).
Aby przygotować polewę do pieczenia, wymieszać brązowy cukier i roztopione masło. Wyrośnięte kuleczki oblać przestudzoną polewą - będzie jej bardzo dużo, ale w czasie pieczenia wsiąknie w ciasto.
Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 º C, przez ok. 30 minut. Po tym czasie nakryć ciasto folią aluminiową i piec kolejne 10 minut (ochroni to powierzchnię przed nadmiernym spieczeniem). Wyjąć i studzić przez 10 minut w formie. W międzyczasie można przygotować sos z serka kremowego (ja zrezygnowałam - podawałam chlebek z dżemem). Zmiksować serek z masłem na gładką masę, a następnie dodać cukier i wanilię i ponownie zmiksować. Ciasto wyjąć z formy, udekorować sosem wyciskanym z rękawa cukierniczego, lub podawać z ulubionymi dodatkami. Podawać na ciepło.
Smacznego!
Źródło przepisu: http://www.somethingswanky.com/
Źródło:http://lisia-kawiarenka.blogspot.com/2014/10/dyniowy-mapi-chlebek.html