ßßß Cookit - przepis na Pizza z mąki pełnoziarnistej z mozzarellą, ruccolą i pomidorkami cherry

Pizza z mąki pełnoziarnistej z mozzarellą, ruccolą i pomidorkami cherry

nazwa

Wykonanie

Włoskie smaki zdecydowanie kocham najbardziej. Jest to widoczne w moich postach, gdzie głównie dominują pasty. Jeśli chodzi o pizzę to zazwyczaj ciasto wykonywałam tradycyjnie z mąki pszennej (na taką również mogę podać przepis), jednak tym razem postanowiłam spróbować z mąką pełnoziarnistą (chociaż dla bezpieczeństwa zmieszałam ją z mąką pszenną, czego kolejnym razem bym już nie zrobiła). Ostatnio z pewnych względów bardziej interesuję się zdrowym żywieniem, więc zwróciłam także uwagę na mąkę.
Mąka pszenna jest właściwie bezwartościowa, za to zawiera dużo glutenu, więc właściwie chciałabym dążyć do jej eliminacji z diety. Z kolei mąka pełnoziarnista "zawiera całe ziarna- otręby (zewnętrzną łupinę), bielmo (skrobiowe wnętrze) i zarodek. Dzięki temu zachowuje większość wartości odżywczych. Ma ona dużo witamin z grupy B i wiele istotnych makroelementów, takich jak żelazo, magnez i selen. Jest bogata w błonnik i dostarcza organizmowi dość dużo białka (12,7g na 100 g mąki). Zawiera też nieco niezbędnych kwasów tłuszczowych". To są argumenty, które mnie przekonują. Myślę, że z mąki pszennej nie zrezygnuję tak od razu, ponieważ odnoszę wrażenie, że mąka pełnoziarnista po prostu nie nadaje się do wszystkiego. Poza tym chciałabym również zwrócić większą uwagę na mąki typowo bezglutenowe, np. mąka z ciecierzycy, owsiana, ryżowa, sojowa, z amarantusa, jaglana, z tapioki, kukurydziana, kokosowa czy słonecznikowa. Wymaga to jednak trochę czasu na lekturę, ponieważ aktualnie nie mam pojęcia jaką do czego się używa :) Przydałoby się również kilka praktycznych testów kulinarnych z ich użyciem. Ogólnie wychodzę z założenia, że skoro praktycznie zupełnie wyeliminowałam biały cukier z diety, ewentualnie sporadycznie stosując do jakiś ciastek, np. cukier trzcinowy to i z bezwartościową mąką pszenną sobie poradzę.
Dodatek do mojej pizzy stanowią również zdrowe składniki- ruccola, kiełki słonecznika, czerwona cebula oraz pomidorki cherry. Zainspirowana pewną poznańską knajpką, w której wypiekają pyszną pizzę w prawdziwie włoskim piecu, wykonałam do polania pizzy smakowe oliwy na trzy sposoby, ale o tym niżej. Pizza była naprawdę smakowita i moim zdaniem będzie pięknie prezentować się na każdym stole.
Składniki na ciasto:
- 3 filiżanki (200ml) mąki pełnoziarnistej,
- 1 filiżanka mąki pszennej,
- 25-30 gram świeżych drożdży,
- pół łyżeczki soli,
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego,
- czubata łyżka ziół prowansalskich.
Składniki na sos do smarowania pizzy:
- 5 łyżek przecieru pomidorowego lub gotowego sosu pomidorowego (nie koncentratu),
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego,
- łyżeczka suszonej bazylii.
Składniki na oliwy do polania pizzy:
- ok. 12-16 łyżek oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego,
- czosnek,
- łyżeczka ziół prowansalskich,
- 1/2 łyżeczki chilli w proszku.
Składniki na wierzch pizzy:
- tarty ser żółty mozzarella,
- kulka mozzarelli białej w zalewie,
- ruccola (ok. 50 gram),
- kiełki słonecznika (według uznania),
- pomidorki cherry (ok. 10),
- 1/2 czerwonej cebuli,
- bazylia (najlepiej świeża, ewentualnie suszona).
Wykonanie:
Ciasto: Drożdże kruszymy i rozpuszczamy w ciepłej wodzie (wcześniej zagotowanej). Mąkę, sól i zioła prowansalskie wsypujemy do większej miski. Wlewamy stopniowo wodę z drożdżami oraz oliwę. Ugniatamy ciasto, aż jego będzie posiadało zwartą konsystencję. Tworzymy kulkę, przykrywamy miskę ściereczką i wkładamy do ciepłego miejsca, aby ciasto urosło. Potrzeba na to minimum 30 minut, ale im więcej tym lepiej, więc jak macie czas to wskazane jest odłożenie nawet na 2 godziny.
W międzyczasie przygotowujemy sos, smakowe oliwy i pozostałe składniki, których użyjemy.
Sos pomidorowy do polania pizzy tworzymy po prostu poprzez połączenie ze sobą wszystkich jego składników.
Oliwy smakowe możemy przygotować w trzech filiżankach. Każda filiżanka będzie stanowiła inny smak, czyli do pierwszej wkładamy posiekany drobno ząbek czosnku, do drugiej łyżeczkę ziół prowansalskich, do trzeciej 1/2 łyżeczki chilli. Każdą filiżankę wypełniamy do połowy oliwą. Pozostaje oczekiwać aż smaki nieco się przegryzą, a nie trwa to zbyt długo, więc oliwy będą gotowe jak już nasz pizza będzie upieczona.
Ruccolę, kiełki, pomidorki płuczemy. Pomidory kroimy na połówki, cebulę w piórka.
Gdy ciasto wyrośnie, rozwałkujemy je na blaszce/ kamieniu do pieczenia pizzy, tworząc ok. 30 cm okrąg, z grubymi brzegami, co ma zapobiec spływaniu sosu z pizzy, a także sprawić by pizza wyglądała jak pizza, a nie jak jakiś naleśnik czy omlet :) Oczywiście nagrzewamy sobie piekarnik do ok. 180-200 stopni. Smarujemy ciasto sosem pomidorowym, posypujemy tartą mozzarellą oraz układami pokrojoną w plasterki białą mozzarellę. Posypujemy bazylią. W takiej postaci pizza ląduje do piekarnika na ok. 15 min. Ogólnie brzegi pizzy mają być zarumienione, dół nieprzypalony, a ser powinien lekko skwierczeć i brązowieć- po tym najlepiej rozpoznać czy pizza jest dobra. Dla mniej wprawionych można po prostu odłamać kawałek ciasta i smakowo ocenić czy ciasto już jest gotowe.
Przed włożeniem do pieca:
Upieczona:
Na wierzch pizzy układamy świeże składniki i konsumując to cudeńko polewamy sobie smakowymi oliwami, co sprawia, że pizza staje się dużo bardziej aromatyczna.
I najważniejsze- nie polewajcie pizzy ketchupem! Ponoć prawdziwy Włoch nigdy by tego nie uczynił, toż to profanacja. Ale nie wiem tego na 100%, niestety jeszcze we Włoszech mnie nie było : (
Smacznego!
Źródło:http://eat-drink-me.blogspot.com/2014/08/pizza-z-maki-penoziarnistej-z.html