ßßß Cookit - przepis na Mój nowy pomocnik - Blender OmniBlend V - test

Mój nowy pomocnik - Blender OmniBlend V - test

nazwa

Wykonanie

Czasem wspominałam, że mój blender nie daje sobie rady z różnymi produktami (np. z hummusem, a w koktajlach były mocno wyczuwane cząsteczki niektórych owoców, warzyw czy uprzednio namoczonych migdałów.
Po zepsuciu starego blendera, długo szukałam takiego, który spełniałby moje wymagania oraz działał sprawniej.
Czytałam opinie na temat rożnych modeli (np. Vitamix, Blendtec, KitchenAid, a nawet Thermomix, czy Speedcook), ale niestety ceny mnie odstraszały.
Jak się okazało na rynku jest jeszcze inna marka blenderów: OmniBlend, które są o ponad połowę tańsze od słynnego Vitamixa, a w zasadzie (z tego co czytałam i oglądałam), robią to samo, z niemal identycznym efektem.
Dlatego właśnie zdecydowałam się kupić model OmniBlend V, firmy JTC.
W zestawie znalazły się również: książka "Zielone Koktajle" (niestety w języku niemieckim, więc dla mnie nieprzydatna), woreczek do odcedzania pulpy z mleka roślinnego, tłok do popychania masy w blenderze oraz krótka instrukcja obsługi.
Zastanawiałam się nad pojemnością: 1 , 5 l. czy 2 l. Ostatecznie wybrałam wersję 2l. - zadecydowały opinie użytkowników oraz informacje na stronie firmy sprzedającej blendery.
1 , 5 l. - polecany jest dla dań płynnych (koktajle, zupy, itp), łatwiej się go czyści (ma szersze dno), ale z kolei może dłużej mielić do pożądanej konsystencji lub mniej dokładnie mielić w rogach kielicha.
2 l. - polecany jest dla dań płynnych oraz do robienia masła i mleka roślinnego, lodów, czy mielenia ziaren na mąkę. Ma zwężane dno, dzięki czemu dostarcza blendowaną masę do ostrzy bardziej efektywnie. Można mielić w nim mniejsze minimalne ilości produktu, niż w 1,5 l. - dlatego też działa lepiej w przypadku miksowania na sucho. Ma większą pojemność, dzięki czemu można przygotować więcej za jednym razem.
Plusy:
+ duża moc silnika: do 3 KM (2238 W) i zabezpieczenie przed spaleniem silnika,
+ 3 prędkości plus 3 zaprogramowane programy (35, 60 i 90 sekund) i funkcja pulsowania
+ długa gwarancja (na silnik na 5 lat oraz pozostałe części: na 2 lata.)
+ niełamliwy, odporny na temperaturę do 140'C, pojemnik z Tritanu (medycznego tworzywa), nie zawierający BPA (szkodliwego bisfenolu),
+ zachowanie możliwie największej ilości składników odżywczych, dzięki możliwości mikro-siekania (6 ostrzy ze stali nierdzewnej, z dużą prędkością rozrywają struktury komórkowe)
+ blender zastępuje sokowirówkę (jeśli lubicie mętne soki) - miksuje surową marchewkę, jabłko wraz z gniazdem nasiennym czy nawet surowego buraka na gładki mus (wystarczy dolać preferowaną ilość wody). Nic się nie marnuje, nie trzeba wyrzucać resztek z sokowirówki (choć ja i tak miałam to patent - ciasteczka ;) )
+ miksuje nawet najtwardsze, zamrożone produkty na aksamitne koktajle, a dzięki takiej strukturze można przemycać dzieciom różne warzywa lub owoce, których nie lubią ;)
+ mieli dowolne ziarna i orzechy na mąkę, ziarna kawy, mięso na gładkie pasztety, jak również: zrobimy w nim gładkie masło orzechowe, drinki i mrożoną kawę,
+ robi mleka roślinne, a po przecedzeniu mleka zostaje niewielka ilość pulpy
+ wyrabia ciasta na placki czy naleśniki
+ podobno można wyrobić w nim ciasto na pizzę (muszę to sprawdzić)
+ aby wymyć wystarczy wlać wodę (ewentualnie z kroplą płynu do naczyń) i włączyć go na chwilę
+ sieka warzywa i owoce na drobne kawałeczki (trzeba wrzucać kawałki do włączonego blendera, a niektóre warzywa miksować przez sekundę razem z wodą i później odcedzić)
+/- przy długim blendowaniu masa ociepla się (aby temu zapobiec trzeba dorzucić kostki lodu), ale na koktajl zazwyczaj wystarcza 60s, więc nie ma problemu, za to po kilku minutach blendowania warzyw, mamy gorącą zupę
+/- jeden kielich do mielenia rzeczy sypkich i mokrych, choć gdy w ciągu dnia robi się koktajle, a w międzyczasie chcemy np. zmielić ziarna na mąkę, trzeba kielich dobrze wytrzeć i jeszcze chwilę poczekać, aż będzie całkowicie suchy
Minusy:
- rozmiar: 21 cm x 23 cm x 51,5 cm (z tłuczkiem 56,5 cm), jeśli masz mało miejsca między blatem a szafkami, wybierz niższy model: 1,5 l.
- za każdym razem, gdy kończy pracę auto (30/60/90s), wydaje dźwięk (co może denerwować)
- na najwyższych obrotach jest głośny (hałas podczas pracy: do 85 dB), ale mój poprzedni blender był też głośny, więc nie przeszkadza to tak bardzo
- mieląc ziarna, mąka robi się gorąca i trzeba poczekać aż wystygnie, zanim przesypiemy ją do pojemnika
- trudno wydostać z dna resztki gęstych miksowanych potraw
- przy blendowaniu gorącej zupy, należy wlać ją do połowy dzbanka, w przeciwnym razie możemy mieć spory bałagan w kuchni ;)
- niestety nie można go kupić w Polsce (gdyby ktoś szukał podobnego modelu, to podpowiem: w Niemczech wychodzi taniej niż w UK, kupiłam w sklepie http://omniblend.de/ , blender był u mnie tydzień po zrobieniu przelewu),
- w przypadku ewentualnych napraw gwarancyjnych lub pogwarancyjnych (choć mam nadzieję, że ich nie będzie), trzeba wysłać blender do Niemiec :(
-/+ cena (229-269 EUR), choć patrząc na moc i funkcje, w porównaniu z innymi blenderami tej klasy, ten i tak jest o wiele tańszy.
Jeśli podczas użytkowania znajdę jeszcze jakieś plusy lub minusy, dopiszę do powyższej listy.
Mam nadzieję, że opinia o blenderze OmniBlend V przyda się Wam przy wyborze blendera.
Edit
04/10/2014
Po zrobieniu mąki z ciecierzycy minimalnie obluzowały się ostrza. Napisałam e-maila i po 3 dniach otrzymałam nowe ostrza z kluczem do ich wykręcenia (ostrza bardzo łatwo się wymienia).
19/03/201 5
Ostrza obluzowały się ponownie, w serwisie otrzymałam informację, że to musi być wina dzbanka. W ciągu 3 dni otrzymałam nowy dzbanek.
22/09/2015
Jestem zawiedziona. Ponownie obluzowały się ostrza :(. Przyznaję, nie o szczędzam blendera, chodzi codziennie i mieli też twarde produkty (np. kasze /ryż na m ąkę), ale do tego przecież on służy.
Mam nadzieję, że to ostatni raz...
O ile jest to w ramach g wa rancji, nie m a problemu (ale po 2 latach ostrza będą koszt ować 40EUR) i nie uśmiecha mi się, co kilka miesięcy, wymieniać obluzowan e ostrz a na nowe .. .
Właściciele Omniblenda - odezwijcie się - czy mieliście podobne problemy ze swoimi egzemplarzami? Musieliście wymieniać ostrza lub dzban?
Od teraz, w tych przepisach, w których się da, będę wykorzystywać nowy blender :). Utworzyłam etykietę z.blendera - znajdują się tam wszystkie dotychczasowe przepisy z użyciem blendera i będą pojawiać się kolejne ...
Jeśli macie podobny, silny blender zachęcam do zrobienia np.
Zupa pomidorowa z blendera, z surowych warzyw, w 5 minut
Mąka z ciecierzycy
Koktajl czekoladowy z gryką
Pyszny sorbet owocowy w kilka minut
Zupa krem z warzyw bez gotowania
Źródło:http://nietracczasunagotowanie.blogspot.com/2014/08/moj-nowy-pomocnik-blender-omniblend-v.html