ßßß Cookit - przepis na Placki ziemniaczane skąpane w grzybowym sosie

Placki ziemniaczane skąpane w grzybowym sosie

nazwa

Wykonanie

Sezon grzybowy jeszcze trwa, dla zabicia czasu Pan Teść wraz ze Szwagrem wyruszają czasem w naszą pobliską puszczę na grzyby. Ja osobiście grzybów nie zbieram, bo średnio się na nich znam (a nie chce potruć całej rodziny), ale za to mam radość małego dziecka, gdy zobaczę kosz pełen grzybów. To nic, że potem to trzeba przez dość sporo czasu czyścić, smak i zapach grzybów przyniesionych prosto z lasu jest bezcenny!
Co robimy z grzybami? Suszymy, mrozimy, a także przetwarzamy do sosów, zup, jajecznicy i tym podobnych rzeczy. By nie jeść w kółko tego samego, postanowiłam zrobić placki ziemniaczane z sosem grzybowym, który nadaje się również do spożycia z chlebem, makaronem, czy do zapiekanek. Pozdrawiam i życzę przyjemnego eksperymentowania :)
Sos grzybowy:
¾ kg grzybów (leśnych lub pieczarek)
1 łyżka słodkiej śmietany lub mleka
1 średnia cebula
Sól
Pieprz
Natka pietruszki
1 łyżka mąki
Placki ziemniaczane:
1 kg ziemniaków
1 duża cebula
1 jajko
Sól (co najmniej 1 łyżeczka)
Pieprz
2 – 4 łyżki mąki
Olej do smażenia
Grzyby czyścimy, myjemy, koimy do garnka, solimy około ½ łyżeczki soli i gotujemy od zagotowania około 10 minut, na wolnym ogniu pod przykryciem. Po tym czasie dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulę, mieszamy i gotujemy jeszcze około 5 – 10 minut. Do 1/3 szklanki wody dodajemy mleko lub śmietanę i mąkę, razem mieszamy, by powstała mączna zawiesina. Gdy grzyby są już miękkie dodajemy do nich rozmieszaną mąkę i ponownie zagotujemy, ciągle miesząc. Zdejmujemy z ognia. Na koniec dodajemy pokrojoną drobno natkę pietruszki i doprawiamy solą i pieprzem do smaku wg uznania .
Obrane ziemniaki i cebulę trzemy na drobnych oczkach tarki, dodajemy do nich jajko, sól, pieprz i po trochu mąkę ( ilość mąki zależy od tego ile soku mają w sobie ziemniaki. Im więcej soku, tym więcej trzeba dodać mąki). Mieszamy, a następnie pieczemy placki obustronnie na złoty kolor. Ich wielkość zależy od Waszych upodobań, proponuję nie piec zbyt wielkich, gdyż ciężko je wtedy przewrócić, by się nie połamały, no i można się przy tym nieźle poparzyć, gdy olej chlapnie. Ja zwykle piekę 2 placki na jednej patelni Ø 28cm.
Po upieczeniu placki podajemy z uprzednio przyrządzonym sosem grzybowym.
R E K L A M A
Źródło:http://smakowyraj.blogspot.com/2013/10/placki-ziemniaczane-skapane-w-grzybowym.html