ßßß Cookit - przepis na Dynia z nadzieniem owocowo-orzechowym

Dynia z nadzieniem owocowo-orzechowym

nazwa

Wykonanie

23 września! Pierwszy dzień jesieni :)! To jedna z moich ulubionych pór roku. Bogata w aromaty cynamonu, jabłek, gałki muszkatołowej, dyni i orzechów. To zdecydowanie moje klimaty kulinarne. Dynię uwielbiam, bo pasuje mi do wszystkiego, do deserów i dań głównych. Z początku trochę obawiałam się tego przepisu, tyle w niej słodkiego, a jednak potrawa wytrawna i przygotowana na słono. Złudne wrażenie, bo całość wyszła nieziemsko pyszna. Idealna sama w sobie lub jako dodatek do mięs. Zniknęła wyjątkowo szybko. Spróbujcie, warto! :D
Przepis zaczerpnęłam z książki kulinarnej: Jedno smaczne danie. :)
(danie na 4 osoby)
Składniki:
2 łyżki oliwy
225 g cebuli, obranej i posiekanej
250 g twardych jabłek, obranych i pokrojonych w plastry (bez gniazd nasiennych)
1/2 płaskiej łyżeczki mielonego imbiru
1/2 płaskiej łyżeczki kminku
1/4 płaskiej łyżeczki soli
świeżo zmielony pieprz czarny
225 g kasztanów mrożonych lub marynowanych
115 g suszonych śliwek, pokrojonych na ćwiartki
115 g suszonych moreli, pokrojonych na ćwiartki
115 g mieszanki orzechowej (u mnie: orzechy laskowe, nerkowce, migdały, orzechy ziemne)
30 g nasion słonecznika
30 g nasion dyni
1 dynia o wadze około 1 kg
Przygotowanie:
W dużym rondlu rozgrzać oliwę i obsmażyć cebulę, aż zmięknie. Dodać jabłka i smażyć przez 3 minuty, następnie wsypać imbir, kminek, sól, odrobinę pieprzu i wszystko dobrze wymieszać. Obsmażyć dodane składniki przez kolejne 2 minuty, a potem włożyć kasztany, śliwki, morele, mieszankę orzechów oraz nasiona słonecznika i dyni. Całość dobrze wymieszać i zestawić z ognia.
Rozgrzać piekarnik do temperatury 190 stopni. Przeciąć dynię na pół wzdłuż osi, wybrać wszystkie pestki, a połówki dyni ułożyć w brytfannie, przecięta stroną do góry. Wypełnić połówki dyni owocami i mieszaniną orzechową, a następnie przykryć brytfannę folią.
Piec w środkowej części piekarnika przez około 1,5h, do czasu aż dynia będzie miękka w całej swojej masie, a nadzienie wilgotne i przyrumienione. Najlepiej podawać na ciepło.
Źródło:http://jedzeniezpasja.com/1_5_156_dynia-z-nadzieniem-owocowo-orzechowym.html