ßßß Cookit - przepis na Piernik Staropolski

Piernik Staropolski

nazwa

Wykonanie

23 grudnia to chyba jeden z najbardziej pracowitych dni w kuchni. Od wielu lat moja rodzina stara się przygotować większość dań wcześniej, a tylko to co konieczne przygotowuje się ostatniego dnia. Kiedy u mnie na ogniu powoli dochodzi barszczyk czerwony na jutrzejszą uroczystą kolację, przestawiam przetestowany w tym roku przepis na piernik staropolski, który po raz pierwszy zagości w moim domu. Ciasto nastawiłam już prawie dwa miesiące temu, które leżakowało w chłodnym miejscu przez 4 tygodnie. Po upieczeniu piernik jest delikatny, puszysty i bardzo słodki, to kwintesencja udanych świąt! :) Przepis z którego korzystałam pochodzi z tej strony (odrobinę zmodyfikowany), aczkolwiek jego oryginalna wersja znajduje się w książce :"W staropolskiej kuchni i przy polskim stole".
Składniki:
Ciasto:
½ litra miodu
2 niepełne szklanki cukru (u mnie 280g)
250g margaryny
1kg + 1 szklanka mąki tortowej (u mnie 1150g zwykłej pszennej)
3 jajka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
½ szklanki mleka (125ml)
szczypta soli
3 opakowania przyprawy do piernika
1 szklanka posiekanych orzechów
½ szklanki rodzynek)
Przełożenie:
450g powideł śliwkowych
100g czekolady gorzkiej
400g masy marcepanowej
300g dżemu
polewa czekoladowa
Przygotowanie:
Miód, margarynę i cukier roztopić nad małym ogniem do połączenia się składników. Pozostawić do ostygnięcia.
Sodę rozpuścić w zimnym mleku.
Mąkę połączyć z mlekiem z sodą, z masą miodową i resztą składników z przepisu (bakalie dodać na końcu). Ciasto zagnieść na jednolitą masę w dużej misce.
Miskę przykryć ściereczką i odstawić na 4 tygodnie w chłodne miejsce (może być lodówka, aczkolwiek ciasto może przejść zapachami z lodówki).
Po tym czasie ciasto podzielić na trzy części (po około 1kg ciasta) i każdą z części upiec w formie 24x35 w temperaturze 180 stopni przez 25 minut. Upieczone blaty odłożyć na półkę pod suchą ściereczką na około 10 dni.
Konfiturę rozpuścić w rondlu wraz z czekoladą. Odstawić na chwilę, a potem posmarować pierwszy blat. Przykryć drugim blatem. Dżem rozpuścić i posmarować nim drugi blat z wierzchu i trzeci blat od spodu. Marcepan rozwałkować na prostokąt, położyć na dżemie i przykryć trzecim blatem. Ciasto pokroić na trzy części w poprzek i polać polewą czekoladową. Odstawić na dwa dni w chłodne miejsce.
Źródło:http://jedzeniezpasja.com/1_5_117_piernik-staropolski.html