ßßß Cookit - przepis na Placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane

nazwa

Wykonanie

Fenomenem tych placków są starte na średnich oczkach tarki jarzynowej ziemniaki, kojarzone ze szwajcarskimi plackami rosti właśnie ze względu na sposób rozdrobnienia ziemniaków. Tradycyjne rosti to duży ziemniaczany placek z reguły sporządzany z podgotowanych i startych na dużych lub średnich oczkach ziemniaków z dodatkami.
Masa na placki z grubo startych ziemniaków nie wymaga dodatku mąki – co stanowi dobrą alternatywę dla osób na diecie bezglutenowej, lub ewentualny mały jej dodatek aby masa była bardziej zwarta i syta można zastąpić np. mąką kukurydzianą lub słonecznikową.
Wszystkich fanów moich placków ujmował zawsze ich bardzo intensywny, żółty kolor, a to za sprawą jaj i śmietany, które dodane od razu po starciu ziemniaków hamują procesy utleniania, które zachodzą w ziemniaku powodując tym samym zatrzymanie ciemnienia masy na placki. Dodatek majeranku i cebuli nadaje im wyrazistego smaku, a marchewka wzbogaca je o dodatkowe wartości odżywcze.
Do sporządzenia mojej wersji placków potrzebne będą:
1 kg ziemniaków
1 cebula
1 – 2 marchewki
3 jajka
2 łyżki śmietany kwaśnej12% lub jogurtu naturalnego
ewentualnie jeśli masa nie będzie zwarta 2 łyżki mąki pszennej z pełnego przemiału (alternatywnie dla bezglutenowców – kukurydzianej lub słonecznikowej)
1 łyżeczka soli
pieprz do smaku
Podane ilości wystarczą do sporządzenia około 17 średniej wielkości placków.
Placki ziemniaczane rosti
PRZEPIS
Ziemniaki i marchewkę myjemy, obieramy i płuczemy. Następnie ścieramy je na tarce jarzynowej o średnich oczkach. Odsączamy z soku i szybko, za nim ziemniaki zaczną ciemnieć wbijamy do nich 3 jajka oraz dodajemy śmietanę lub jogurt naturalny, wszystko dokładnie mieszamy. Cebulę obieramy, myjemy i kroimy w drobną kosteczkę. Do masy ziemniaczanej dodajemy 2 łyżki mąki oraz cebulę. Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy majerankiem, pieprzem i solą.
Placki ziemniaczane smażymy na patelni do naleśników, dzięki czemu zużyjemy o połowę mniej tłuszczu. Jeśli taką nie dysponujemy to pamiętajmy aby po usmażeniu placków dobrze je odsączyć na ręczniku papierowym z nadmiernej ilości tłuszczu.
Podajemy z kwaśną śmietaną, sosem czosnkowym, bazyliowym lub koperkowym. Placki stanowią rónież dobry dodatek do dań mięsnych w różnych sosach. Świetnie smakują z wędzonym łososiem oraz pastą z suszonych pomidorów.
Źródło:http://www.kulinarny-blog.pl/placki-ziemniaczane-rosti