ßßß Cookit - przepis na Jak smażyć ryby mrożone?

Jak smażyć ryby mrożone?

nazwa

Wykonanie

Ryby mrożone a właściwie filety ryb, często są nieodpowiednio smażone. Po wielu próbach rezygnujemy, gdyż ryby się rozpadają, panierka przywiera do patelni, a samą patelnię trzeba skrobać. Niestety - ryby trzeba umieć usmażyć, a żeby się nauczyć to trzeba mieć podstawową wiedzę. W tym poście postaram się przybliżyć Wam jak najwięcej informacji, które będą pomocne przy Waszych kulinarnych zmaganiach z rybami :) Jak zawsze - rzeczowo i na temat :) Zapraszam na post!
Moje żelazne zasady przy smażeniu ryb mrożonych:
Po pierwsze i najważniejsze: patelnia.
Patelnia to podstawa. Nie powinna być porysowana, powyginana - jednym słowem zużyta. Ja swój wybór skierowałam na patelnię teflonową. Nie wymaga dużo tłuszczu i ułatwia smażenie, dzięki swojej nieprzywierającej powłoce.
Tłuszcz:
Tłuszcz i sama patelnia muszą być bardzo dobrze rozgrzane, dopiero po włożeniu ryby na tłuszcz można zmniejszyć panik. Dobrym sposobem jest smażenie na maśle klarownym lub na oliwie ( dokładniej: na odmianie rafinowanej, bo tylko ta nadaje się do smażenia - ta najwyższej jakości nie nadaje się do smażenia).
Ryba:
Rybę należy rozmrozić przed smażeniem, oraz porządnie odsączyć, tak by była sucha. Ja np. wkładam ryby do lodówki na noc na durszlak, by same się rozmroziły i odsączyły z nadmiaru wody, dodatkowo na następny dzień obsuszam każdą sztukę na ręczniku papierowym.
Niektórzy tylko ścinają glazurę z mrożonej ryby i nie rozmrażają jej, ale ja osobiście nie wyobrażam sobie rozmrażającej się na patelni pełnej tłuszczu - wodnistej ryby. Woda + tłuszcz = pryskanie tłuszczu.
Jaka ryba najlepsza?
Jeżeli już kupujemy mrożonkę, to warto zwrócić uwagę na to by ryba nie była glazurowana, tylko po prostu mrożona.
Glazurowanie ryby to taki dodatek do już zamrożonej ryby w postaci dodatkowej warstwy lodu z chemicznymi dodatkami jak. np. kwas mlekowy czy chlorek sodu.
Glazurowanie ma na celu wydłużyć czas przydatności ryby do spożycia, a nam w kuchni wcale to życia nie ułatwia, i zabiera dodatkowe pieniądze. Płacimy za wodę zamiast za rybę, do tego później okazuje się ze ryba już jest słona no bo chlorek sodu już zrobił swoje.
Najgorsza jakością ryba to panga hodowana sztucznie pod sprzedaż (nie mówię tu o pangach z naturalnych łowisk), w często bardzo brudnych stawach. Dzieci nie powinny jej jeść wcale.
A ta którą najłatwiej usmażyć to taka która ma skórkę - u mnie na zdjęciach widoczny jest dorsz bałtycki. Skóra pomaga utrzymać rybę w całości. Szczególnie warto ja kupić, gdy chcemy usmażyć naprawdę bardzo duży kawałek.
A więc smażymy:
Składniki:
filety rybne
sól i pieprz jako przyprawy
mąka do obtaczania lub roztrzepane jajo, mąka i bułka tarta
tłuszcz do smażenia
Wykonanie:
Odmrożony i osuszony filet przyprawić solą i pieprzem. Następie opanierować. Można w samej mące, lub w mące, jajku i bułce tartej (tak jest u mnie ).
Rybę smażymy na dobrze rozgrzanej patelni, najpierw po jednej stronie około 7 minut, następnie po drugiej już krócej. Czas smażenia oczywiście jest ruchomy, w zależności od grubości ryby - tutaj podałam czas na średniej wielkości kawałek.
Palnik nie powinien być już podczas samego smażenia na największej mocy (na największej dobrze rozgrzewamy patelnię i po włożeniu pierwszego kawałka zmniejszamy), jednak też nie na najsłabszej bo wtedy zacznie przywierać. Najlepiej smażyć na średniej wielkości ogniu.
I na koniec bardzo ważna uwaga!
Ryb nie smaży się pod przykryciem.
No chyba, że robimy zupę :)
Krótkie podsumowanie - 5 najważniejszych informacji:
- słabo rozmrożona i słabo odsączona ryba z nadmiaru wody, po włożeniu na tłuszcz będzie powodować pryskanie tłuszczu, trudniej też będzie ją usmażyć
- ryba smażona na zbyt małej mocy palnika zacznie przywierać do patelni,
- patelnia i tłuszcz musi być bardzo dobrze rozgrzana
- nie smażymy na margarynie jeżeli nie chcemy by ryba ugotowała się i miała chrupiącą skórkę
- smażyć bez przykrycia.
Mam nadzieje, ze pomogłam Wam tym wpisem :)
Pozdrawiam cieplutko, i zachęcam do przejrzenia bloga :)
Kasia :)
FB
Instagram
Źródło:http://www.poezja-smakow.com/2014/03/jak-smazyc-ryby-mrozone.html