ßßß Cookit - przepis na Karlsbadzkie rogaliki

Karlsbadzkie rogaliki

nazwa

Wykonanie

Próbowałam upiec croissanty, ale niestety zakończyło się to fiaskiem. Na pewno dam im drugą szansę jak będę miała więcej czasu 😉 Na otarcie łez odnalazłam przepis na rogaliki i jestem bardzo zadowolona, że go odgrzebałam. Po sukcesie bułeczek serduszek z dodatkiem amoniaku polubiłam wypieki z tym składnikiem. Dlatego z zapałem zabralam się za ten wypiek. Z ciastem pracuje się wyśmienicie – jest elastyczne i bardzo łatwo formuje się rogaliki. W oryginalnym przepisie jako nadzienia użyto masy migdałowej – ja poszłam na łatwiznę i dałam dżem borówkowy z Ikei. Przepis pochodzi z książki „Encyklopedia wypieków i pieczenia”
Rogaliki pięknie wyrastają, są puchate i zachowują kształt. Trzeba pilnować czasu pieczenia bo szybko się spiekają – co widać na zdjęciach 😉
Składniki :
25 g drożdży,
125 g margaryny lub masła,
200 ml mleka,
szczypta soli,
1 łyżeczka węglanu amonu (amoniak),
100 ml cukru,
4 żółtka,
700-800 ml mąki pszennej.
Do posmarowania:
1 jajko,
Do dekoracji:
(płatki migdałowe lub 100 ml cukru pudru i 3/4-1 łyżka stołowa wody).
Wykonanie :
Drożdże pokruszyć do miski. Rozpuścić tłuszcz, dodać mleko i podgrzać do temp. 37 st. C. Zalać nią drożdże i mieszać, aż się rozpuszczą. Dodać sól, węglan amonu (amoniak), cukier, żółtka i prawie całą mąkę.
Energicznie wyrabiać ciasto, aż stanie się gładkie, błyszczące i będzie odchodzić od brzegów miski. Posypać je cienką warstwą mąki. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia, aż ciasto podwoi swoją objętość (40 minut).
Zagnieść ciasto w misce. Dodać tyle mąki, by stało się lekkie i gładkie. Podzielić ciasto na 3 części i rozwałkować na okrągłe placki. Pokroić każdy placek na 8 rożków. Nałożyć na nie odrobinę nadzienia i zwijać zaczynając od podstawy w kierunku wierzchołka. Położyć na nasmarowanych bądź przykrytych papierem do pieczenia blachach, przykryć ściereczką i zosatwić do wyrośnięcia, aż prawie podwoi swoją objętość. Posmarować rogaliki rozmąconym jajkiem. Ewentualnie posypać migdałami. Piec na środkowej części piekarnika w temp. 250 st. C przez 8 minut. Zostawić do ostygniecia na kratce przykryte ściereczką.
Źródło:http://wypieczwymaluj.pl/?p=1153