ßßß Cookit - przepis na Prosty lemon curd (4 składniki)

Prosty lemon curd (4 składniki)

nazwa

Wykonanie

Lemon curd to aksamitny, wyrazisty słodko-kwaśny krem, który może być bazą do wielu wspaniałych desrów. Prosty do przygotowania i przepyszny!
Prosty lemon curd
Przyznam szczerze, lemon curd zawsze kojarzył mi się z kremem trudnym do przygotowania. Chyba przerażała mnie duża ilość jajek gotowanych na parze, bałam się cytrynowej jajecznicy. Jakie było moje zdziwienie, gdy za pierwszym razem krem wyszedł bez żadnych niespodzianek. Mało tego, tak samo bezproblemowo robiło mi się go za każdym kolejnym razem! I oczywiście żałowałam, że nie spróbowałam go wcześniej, bo to tak uniwersalny smakołyk… Są dziesiątki, o ile nie setki deserów, które można z nim przygotować! Można polać nim sernik nowojorski, wymieszać z lodami, wykorzystać jako wypełnienie do tarty, kruchych babeczek, tortu bezowego, wymieszać z bitą śmietaną lub kremem mascarpone i zrobić deser warstwowy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Dla fanów cytrynowych deserów to pozycja absolutnie obowiązkowa!
Zamienniki i proporcje
Ilość cukru i cytryny można dobrać do własnych preferencji. Najlepiej zacząć od mniejszej ilości i dodać soku lub skórki w trakcie gotowania.
Można podmienić cukier na ksylitol lub erytrytol (wtedy należy dobrać ilość do smaku).
Zamiast cytryny, można przygotować curd na bazie pomarańczy lub limonek.
Co może pójść nie tak?
Jajka zbyt szybko się zetną – lemon curd się rozwarstwi
Ten przepis zakłada powolne gotowanie kremu na parze, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko przegrzania. Lemon curd można także przygotować w rondelku bezpośrednio na ogniu, jednak w tym wypadku przypalenie czy zbyt szybkie ścięcie jajek jest bardziej prawdopodobne. Warto przygotować sobie trochę większą miskę z lodowatą wodą, by w razie zbyt szybkiego przegrzania móc zdjąć miskę z garnka i schłodzić ją w wodzie z lodem. Ten zabieg drastycznie obniży temperaturę. Jeśli chcemy być całkowicie dokładni, do przygotowania kremu można użyć termometru. Temperatura gotowego kremu powinna osiągnąć ok. 74°C.
Krem wyjdzie gorzkawy
Jeśli po dodaniu skórki z cytryny krem nabiera gorzkawego smaku, problem ma najczęściej dwie przyczyny. Po pierwsze, jeśli zamierzamy użyć do przepisu skórki, użyte cytrusy powinny być bio. Standardowe cytrusy są często pryskane substancjami, które nie nadają się do spożycia (więcej informacji w tym artykule). Skórka pokryta środkami konserwującymi ma często gorzki, metaliczny smak. Drugą przyczyną może być nieumiejętne ścieranie skórki. Jeśli wybieramy dobre cytrusy, ale zetrzemy skórkę razem z białą błoną (zwaną inaczej albedo), która znajduję się zaraz pod żółtą częścią, krem może nabrać gorzkiego smaku. Wszystkie aromatyczne olejki znajdują się w żołtej skórce, więc przy ścieraniu warto zachować lekką rękę, aby nie zetrzeć zbyt głębokich warstw.
Brak metalowej miski
Przy przygotowywaniu kremu na parze nad garnkiem z gorącą wodą, ważne jest użycie odpowiedniej miski. Plastikowa może się topić, natomiast szklana może się nagrzać od gorącego garnka, nie wytrzymać ciepła i pęknąć. Jeśli nie mamy odpowiedniej miski, można użyć drugiego garnuszka/rondelka, który będzie pasował rozmiarem.
Porcje: Porcja na słoik 350 ml Czas: 10 min
Składniki
jajka rozmiar L [2 całe jajka i 2 żółtka]
cukier [80-100 g] – w zależności od naszych słodkich preferencji i kwaśności cytryn
cytryny [1 duża lub 2 mniejsze sztuki]
śmietanka 30 lub 36% [50 g]
Dodatkowo:
masło [50 g / 1/4 kostki]
Przygotowanie
Do przygotowania będzie potrzebny rondelek, metalowa miska, którą należy postawić na górę (taki rozmiar, aby podczas gotowania wody w garnku dno miski nie dotykało wrzątku) oraz trzepaczki/rózgi do mieszania.
Do miski wbić 2 jajka i 2 żółtka, dodać 100 g cukru, 50 g śmietanki śmietankę, skórkę i sok z cytryny (polecam dodać skórkę sok z 1 cytryny i podczas podgrzewania posmakować, zawsze można dodać drugą). Postawić na garnku z gotującą wodą i na małym ogniu(!) podgrzewać wolno, cały czas mieszając. Po ok. 5 minutach masa się zetnie i będzie wyglądem przypominać gęsty budyń. Jest odpowiednio dobrze ścięty, jeśli pokrywa tył drewnianej łyżki i po przejechaniu palcem zostaje ślad.
Jeśli chcemy użyć lemon curd jako sosu np. do polania lodów, można poprzestać na tym etapie. Jeśli jednak chcemy użyć go do wypieków np. masy do tortu, wypełnienia tarty etc. warto wzbogacić krem o dodatkowe masło. Dzięki temu, mocniej stężeje, będzie bardziej treściwy i nie zbyt rzadki, aby dobrze pokroić ciasto.
Po ściągnięciu kremu z garnka, partiami dodać 50 g zimnego masła pokrojonego w drobną kostkę, cały czas mieszając. Przełożyć do słoiczka lub pojemnika z pokrywką, schłodzić w lodówce.
Przechowywanie i mrożenie
Lemon curd można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce do 5 dni. Można go także zamrozić w woreczku lub plastikowym pudełku, wytrzyma w zamrażalniku 5-6 miesięcy. Rozmrażać wystawiając dzień wcześniej do lodówki. Dobrze wymieszać po całkowitym rozmrożeniu.
Kalorie i makroskładniki
Kalorie i makroskładniki na 1 z 20 porcji, ze składników podanych w przepisie, bez żadnych modyfikacji.
Na 1 łyżkę (20 g) – wersja bez masła
43 kcal, 5 g węglowodanów, 2 g tłuszczu, 1 g białka
Na 1 łyżkę (20 g) – wersja z masłem
62 kcal, 5 g węglowodanów, 4 g tłuszczu, 1 g białka
wartości poglądowe i uśrednione, obliczone za pomocą ogólnodostępnych kalkulatorów kalorii. Najdokładniejsze obliczenia wykonasz uwzględniając konkretne, użyte przez siebie produkty.
Jeśli masz jakieś pytania…
Dotyczące tego lub innego przepisu, zostaw je w komentarzu poniżej lub skontaktuj się ze mną na Instagramie lub Facebooku . Jeśli wrzucasz zdjęcia gotowego dania na swój instagramowy profil lub w insta stories, koniecznie oznacz mnie @wilkuchnia oraz dodaj #wilkuchnia ! Przeglądanie Waszych kulinarnych dokonań to dla mnie ogromna radość!
🍋 Inne pyszne desery cytrynowe
Kruche i delikatne ciasteczka cytrynowe
Maślana babka cytrynowa z polewą z białej czekolady
Źródło:https://wilkuchnia.pl/2021/04/prosty-lemon-curd.html