ßßß Cookit - przepis na Pierogi ruskie

Pierogi ruskie

nazwa

Wykonanie

Nie wyobrażam sobie mojej kuchni bez moich ulubionych pierogów ruskich. To ulubione danie wszystkich domowników i nie ma takiego co by kręcił na nie nosem. Znikają błyskawicznie, dlatego zawsze przygotowuje sowitą porcję na dwa dni. Ich lepienie zajmuje trochę czasu, ale są proste i z podstawowych, dostępnych wszędzie składników. Ten przepis oparłam na delikatnym cieście bez jajek, z dodatkiem tłuszczu. Jest idealne, bo ani zbyt miękkie, ani za twarde. Do farszu zawsze daję dużą ilość podsmażonej cebulki, by danie nabrało konkretnego smaku. U mnie jada się je z masłem lub wyjęte prosto z garnka, ale w niektórych domach podaje się je ze śmietaną. Oto mój przepis na przepyszne pierogi ruskie. :D
(przepis na około 100 sztuk pierogów)
Składniki:
Farsz:
900 g sera białego, tłustego
2 duże cebule
1 kg ziemniaków
4 łyżki oleju
sól
pieprz
Ciasto:
1,2 kg mąki
600 ml wrzątku
70 g masła
3 łyżki oleju
Spora szczypta soli
Plus mąka i olej do podsypania i natłuszczenia pierogów.
Przygotowanie:
Farsz: Ziemniaki obieramy, przekrawamy na mniejsze kawałki (szybciej się ugotują) i gotujemy w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Całkowicie studzimy. Ugniatamy za pomocą praski do ziemniaków. Dodajemy ser i zagniatamy praską całość. Cebule obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na dużej patelni podgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i smażymy aż się zazłoci. Dodajemy do ziemniaków i sera wraz z tłuszczem. Solimy i pieprzymy do smaku. Mieszamy wszystko dokładnie.
Ciasto: Do dużej miski wsypujemy mąkę. Odmierzamy wrzątek w rondelku i dodajemy do niego masło, olej i sól. Mieszamy i wlewamy do miski z mąką. Mieszamy drewnianą łyżką, a na końcu przekładamy na stolnicę. Ugniatamy przez co najmniej kilka minut aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Kończymy gdy zaczyna przywierać do deski/blatu. Odstawiamy na 10 minut, zawinięte w folię.
Na stolnice wysypujemy trochę mąki. Odkrawamy kawałek ciasta i rozwałkowujemy na grubość kilku milimetrów (ciasto nie może być za cienkie). Wykrawamy szklanką lub wykrawaczką (u mnie 7 cm). Na środek nakładamy łyżkę farszu i sklejamy boki, odkładamy na lnianą ściereczkę posypaną mąką.
W międzyczasie gotujemy wodę z solą w dużym garnku. Kiedy woda wrze, zmniejszamy na średnią temperaturę i wrzucamy pierogi turami, po kilkanaście. Mieszamy po chwili od spodu by pierogi nie przywarły i powtarzamy tą czynność co jakiś czas. Gdy pierogi wypłyną, gotujemy jeszcze około 1 minuty i odcedzamy na natłuszczoną blaszkę. Czynność powtarzamy z pozostałymi partiami. Podajemy ze skwarkami, cebulką, masłem lub śmietaną.
Źródło:http://jedzeniezpasja.com/index.php?blog&nid=169