ßßß Cookit - przepis na Rosół dla wymagających- klasyka i nowatorstwo

Rosół dla wymagających- klasyka i nowatorstwo

nazwa

Wykonanie

Jak zwykle niedziela i rosół. Ciekawa jestem, gdyby zrobili badania ile rodzin w Polsce jada na niedzielny obiad rosół? Jaki wyszedłby wynik? Osobiście obstawiam, że ponad 50%. Jeśli u Was też w niedzielę na obiad zwykle (nie znaczy, że zawsze) jest rosół, to będę wdzięczna za komentarz…zrobimy sobie takie małe badania:)
Nie powiem, lubię rosół ale czasem wolałabym jakąś zmianę…dlatego tym razem rosół mieszany- na gęsinie i wołowinie z kwadratami z kaszki krakowskiej. Polecam- tak smacznego rosołu dawno nie jadłam…a biorąc po uwagę naszą częstotliwość jedzenia tej zupy to wiem, co mówię. Ach…podana ilość jest dość duża…jak dla „plutonu wojska” albo „małej koloni”:)
Składniki:
rosół:
1 wiejska gęś,
3 szt- marchewki,
2 szt- pietruszki,
3 szt- cebuli,
1 szt- selera,
1 szt –pora,
1 kg- kości wołowych ze szpondra mogą być z kawałkami mięsa
sól do smaku, pieprz do smaku;
kostka gryczana:
30dkg- kaszka krakowska,
600ml- wody,
75g- masła,
sól do smaku.
Przygotowanie:
Obrać warzywa i pokroić w grube kawałki. Do wielkiego gara wlać 7-8l wody i zagotować. Dorzucić warzywa. Włożyć do gotującej się wody gęś (umytą, nasoloną wcześniej i chłodzoną w lodówce przez jedną dobę). Gotować na małym ogniu około 1,5 godziny. Gęś od czasu do czasu obracać, żeby się równo gotowała. Po ponad godzinie wyjąć i zostawić do pieczenia. Zebrać z rosołu większość tłuszczu- przyda się do podlania gęsi. Do garnka wrzucić kości i gotować zupę dalej przez następne dwie godziny.
W tym czasie przygotować kostkę z kaszki krakowskiej.
Zagotować ok. 600ml wody. Wodę posolić i dodać masło. Na gotującą się wodę wsypać umytą kaszkę krakowską. Gotować mieszając. Kaszka krakowska szybko robi się kleista. Czas gotowania to kilka minut- 5 do 10. Kaszka powinna być gęsta, jeśli nie będzie trzeba jeszcze dosypać dwie , trzy łyżki. Wysmarować masłem płaski półmisek i wylać na niego gorącą kaszę. Równo rozprowadzić i pozostawić do ostygnięcia. Wystudzoną pokroić w kostkę.
Ugotowany rosół popieprzyć świeżo zmielonym pieprzem, potrzepać natką pietruszki i podawać z kostką z kaszy oraz gotowaną marchewką. Polecam.
Źródło:http://galantyna.pl/2013/03/rosol-dla-wymagajacych-klasyka-i-nowatorstwo