ßßß Cookit - przepis na Pęczak z suszonymi owocami

Pęczak z suszonymi owocami

nazwa

Wykonanie

Ostatnio pęczak stał się modny: wszyscy gotują, wszyscy jedzą, wszyscy się zachwycają – powstają nawet twory językowe w stylu „ pęczotto”,
„kaszotto”… dla mnie trochę śmieszne, jakby nazwa miała podnieść rangę potrawy.
Kasza to kasza, a pęczak to pęczak, więc po co „wydziwiać”? Nie zmienia to faktu, że pomimo swych zdrowotnych właściwości pęczak uchodzi za jedną z pośledniejszych kasz i nie cieszy się powszechną popularnością.
Pamiętam czasy kryzysu, kiedy pęczak był najłatwiej dostępną kaszą i jadało się go często. Nie powiem, żeby za nim przepadała, ale toleruję jego obecność w kuchni – są nawet dania z pęczakiem, które uważam za bardzo smaczne i które często przygotowuję, np.: pęczak z suszonymi owocami. Taką wersję pęczaku podawało się u nas zawsze na kolacji wigilijnej jako ostatnie danie – pewnie jako zamiennik kutii, która w naszym regionie nie była popularna.
Składniki:
pęczak – 3 szklanki,
śliwki wędzone – 25 szt,
żurawina suszona – 150 g,
rodzynki – 150 g,
inne owoce suszone, np. jabłka i gruszki wg uznania,
cukier- 3 łyżki,
masło – 50 g,
masło do polania – 100 g,
sól mała szczypta.
Przygotowanie
Pęczak umyć na sicie. Zalać 8 szklankami wody (mniej więcej stosunek kaszy do wody powinien wynosić 1:2,5) zagotować i odstawić na 10 – 15 minut. W tym czasie umyć śliwki i pokroić na połówki. Ponownie zacząć gotować pęczak, dodać śliwki i inne suszone owoce. Gotować bez przykrycia i cały czas mieszać. Dosypać 3 łyżki cukru i szczyptę soli a potem dołożyć kawałek masła. Kiedy pęczak wchłonie już całą wodę – co powinno nastąpić po ok. 30 minutach, sprawdzić, czy jest wystarczająco miękki (ma być al dente). Jeśli już zmiękł, przykryć garnek pokrywką, pogotować 5 minut a następnie zawinąć garnek w gazety, koc i wstawić pod poduszkę na ok. 2 godziny. Jeśli jednak pęczak jest bardzo twardy to trzeba dolać szklankę wody i pogotować go jeszcze do czasu aż wchłonie nową wodę – a dopiero potem „wkładać pod poduszkę”.
Podawać na gorąco polany świeżo stopionym masłem. Można również polewać go miodem albo posypywać cukrem.
Źródło:http://galantyna.pl/2014/02/peczak-z-suszonymi-owocami