ßßß Cookit - przepis na Tradycyjne kotlety mielone - z cyklu "Podstawy domowej kuchni"

Tradycyjne kotlety mielone - z cyklu "Podstawy domowej kuchni"

nazwa

Wykonanie

Kotlety mielone, to chyba podstawa każdej polskiej kuchni. Lubicie? U mnie w domu wszyscy wprost za nimi przepadają. Takim samy uwielbieniem darzymy również pierogi ruskie . Dlatego często te obiady następują po sobie.
Jakiś czas temu zastanawiałam się czy ma sens publikowanie takich podstawowych przepisów, ale odpowiadając na Wasze liczne maile z pytaniami dotyczącymi właśnie tego typu obiadów postanowiłam stworzyć na blogu nowy cykl - "Podstawy domowej kuchni" . Z myślą o wszystkich, którzy w kuchni stawiają swoje pierwsze kroki będę publikować na blogu więcej tradycyjnych i podstawowych przepisów. W końcu każdy z nas kiedyś zaczynał :)
Już niedługo na blogu w prawej kolumnie pojawi się nowa zakładka zatytułowana "Podstawy domowej kuchni", aby ułatwić Wam wyszukiwanie takich przepisów. Znajdziecie w niej np. przepis na pierogi ruskie, domowy makaron, kotlety mielone, gołąbki, zupy i wiele innych przepisów, które goszczą na stołach w każdym domu.
* pamiętajcie jednak, że są to podstawy mojej domowej kuchni. Zapewne wiele osób różnie podchodzi do tradycyjnych dań, nawet tak prostych jak tytułowe mielone. Każdy zna inny sposób na ich przygotowanie. Mam nadzieję, że moje przepisy przypadną Wam do gustu. A z czasem sami zapewne je zmodyfikujecie.
Składniki:
500 g mięsa mielonego - u mnie wieprzowo-wołowe *
1 całe jajko
1 duża bułka (może być czerstwa) + mleko do namoczenia
1 średnia cebula
1 łyżeczka soli
1/2
bułka tarta
olej do smażenia
* jeśli mamy maszynkę do mielenia mięsa doradzam samemu je przygotować, jeśli nie wybierzcie dobre (już zmielone) mięso w sklepie; można użyć oczywiście innych zestawień/rodzajów mięs
Przygotowanie:
Bułkę wkładamy np. do głębokiego talerza i zalewamy mlekiem, odstawiamy do namoczenia.
Cebulę obieramy i drobno siekamy ręcznie lub przy pomocy blendera.
Do dużej miski wkładamy 500 g mięsa mielonego, posiekaną cebulę i odciśniętą bułkę. Następnie wbijamy całe jajko i dodajemy przyprawy.
Całość wyrabiamy ręcznie. W trakcie wyrabiania mięsa dobrze jest dodać odrobinę zimnej wody na ręce i wyrabiać tak długo, aż mięso nie będzie przywierać do dłoni.
Formujemy w dłoniach kotlety (mniejsze lub większe - dowolność). Obtaczamy je w bułce tartej i wkładamy na patelnię z nagrzanym olejem. Smażymy z obu stron.
Mielone podajemy z ulubionymi dodatkami, np. z ziemniakami i surówką z sałaty rzymskiej .
Smacznego
Źródło:http://slodkieokruszki.blox.pl/2015/10/Tradycyjne-kotlety-mielone-z-cyklu-Podstawy.html