ßßß Cookit - przepis na Foccacia

Foccacia

nazwa

Wykonanie

Jest to raczej moja wariacja na temat tego włoskiego chlebka, ale bardzo pyszna! Dotąd zawsze piekłam tradycyjną foccacię z kryształami soli morskiej i charakterystycznymi wgłębieniami. We Włoszech najbardziej smakowały mi chlebki w tym stylu z pomidorami, bardziej płaskie niż tradycyjna foccacia.
Można je upiec z białej mąki pszennej chlebowej typ 750. Ja jednak najbardziej lubię je pieczone z mąki z pszenicy durum, czyli semoliny, z moimi ulubionymi dodatkami.
Foccacia
Składniki
Ciasto
400g semoliny
0,5 łyżeczki soli
ok. 230ml letniej wody
Rozczyn
25g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru trzcinowego
50ml letniej wody
1 czubata łyżka semoliny
Dodatki
2-3 łyżki oliwy z oliwek
pesto bazyliowe lub inne ulubione
1 duży pomidor pokrojony w cienkie plastry
1 słoik czarnych oliwek
zielony groszek, około 1-2 łyżki
0,5 czerwonej cebuli pokrojonej w cienkie plastry
sól ziołowa
czosnek niedźwiedzi suszony
Przygotowanie
Mieszamy semolinę z solą w misce. Następnie przygotowujemy rozczyn. Bardzo dobrze rozrabiamy w garnuszku lub szklance drożdże z letnią wodą, cukrem i semoliną. Rozczyn powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Gdy drożdże zaczną rosnąć (powinny prawie wylewać się ze szklanki lub kubka podobnej wielkości), wlewamy je do mąki, dodajemy letnią wodę i energicznie wyrabiamy do momentu aż ciasto stanie się bardzo elastyczne i zacznie „odklejać” się od ręki. Zwykle robię to około 10 minut. Wtedy należy miskę z ciastem przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na około 0,5 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Gdy ciasto jest już wyrośnięte, uderzamy w nie pięścią i krótko wyrabiamy. Dłońmi oprószonymi semoliną formujemy foccacie. Ja biorę po prostu kulkę ciasta i rozciągam ją w dłoni na niezbyt gruby placuszek, podsypując semoliną, aby ciasto się nie kleiło. Zwykle z podanych proporcji wychodzi około 8 sztuk, czasem więcej, kiedy krążki są mniejsze.
Gotowe krążki układamy na blasze i dobieramy dodatki. Można posmarować je pesto i ułożyć na nich plastry pomidora i oliwki, albo posypać groszkiem i oliwkami. Dekoracja foccacii zależy od tego, co lubimy i co akurat znajduje się w naszej lodówce. Pomidory posypuję solą ziołową i czosnkiem niedźwiedzim. Gdy foccacie są już gotowe, pozostawiam je jeszcze na około 10-15 minut do wyrośnięcia, a następnie przed wstawieniem do piekarnika skrapiam lekko oliwą z oliwek.
Pieczemy je w nagrzanym do 180°C piekarniku przez około 25 minut.
Źródło:http://www.alezakwas.pl/2014/07/foccacia.html