ßßß Cookit - przepis na Naleśniki - przepis podstawowy

Naleśniki - przepis podstawowy

nazwa

Wykonanie

Jeśli chodzi o naleśniki, to:
każdy ma swój własny niezastąpiony przepis,
który najprawdopodobniej stanowi mniej lub bardziej wierne odzwierciedlenie przepisu ukochanej babci,
którego jednak nigdy nie udaje się zrealizować równie perfekcyjnie jak jej,
bo babcine naleśniki są najlepsze na świecie i nic na to nie można poradzić.
Mając świadomość powyższych prawidłowości, zamierzam jednak podzielić się swoim przepisem, który towarzyszy mi od wielu lat i jak dotąd nigdy mnie nie zawiódł. Dodatek wody gazowanej to oczywiście trik mojej babci. Dzięki temu naleśniki są wyjątkowo delikatne i mają charakterystyczne dziurki.
Składniki
(z podanej ilości składników wychodzi ok. 12 naleśników o średnicy 20 cm)
250 ml mleka
100 ml wody gazowanej
2 jajka
150 g mąki pszennej
szczypta soli
olej do smażenia
Przygotowanie
Mleko, wodę, jajka, mąkę i sól umieścić w misce i zmiksować mikserem na gładką masę o konsystencji śmietany. Ciasto można też wymieszać ręcznie trzepaczką, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że mogą pozostać grudki.
Na mały talerzyk wylać odrobinę oleju.
Patelnię ustawić na średnim ogniu.
Z kilku kawałków kuchennego ręcznika papierowego utworzyć kłębek i umoczyć go w oleju. Rozsmarować olej na całej powierzchni patelni. Ta metoda pozwala na równomierne pokrycie patelni olejem i smażenie naleśników na minimalnej ilości tłuszczu.
Ruszając patelnią, rozprowadzić ciasto równomiernie po jej powierzchni. Smażyć na średnim ogniu ok. minutę (ciasto zacznie się ścinać i powstaną charakterystyczne dziurki - to efekt użycia wody gazowanej), a następnie przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze chwilę (20-30 sekund).
Usmażone naleśniki układać na stosie i przykrytym talerzem lub pokrywką, żeby nie stygły.
Podawać z dowolnie wybranymi dodatkami: wytrawnie lub na słodko (ja uwielbiam też same placki na sucho, rwane palcami). Można je także pokroić w cienkie paseczki i dodać do zupy zamiast makaronu.
Usmażone placki naleśnikowe można przechowywać w lodówce do trzech dni, szczelnie zawinięte w folię spożywczą, żeby nie wysychały.
Smacznego!
Źródło:http://smakiemsietoczy.blogspot.com/2013/03/nalesniki-przepis-podstawowy.html