ßßß Cookit - przepis na Mięso

Mięso

nazwa

Wykonanie

Osobiście nie jestem fanką wołowiny (oprócz tatara - ten mogę jeść na okrągło). Nie znam jednak faceta, który nie lubiłby od czasu do czasu zjeść dobrego steka.
Oczywiście mąż nr 1 i mąż nr 2 nie stanowią tu wyjątku i kiedy dowiedzieli się, że będziemy przygotowywać steki, ich motywacja do przygotowywania postu była jakby większa niż zwykle :)
Żeby stek nie smakował jak „stara podeszwa” (chociaż nie mam pojęcia jak owa smakuje ;) ) musimy przy ich przygotowaniu przestrzegać kilku zasad:
dobrej jakości wołowina (rostbef, polędwica, antrykot, T-bone) - powinna mieć kolor intensywnie czerwony do ciemno-czerwonego i być lekko wilgotna. W środku powinna być poprzetykana tłuszczem o białych żyłkach (tzw. marmurek). Powinna też być pulchna i soczysta, ani za chuda, ani bardzo tłusta
mięso przed smażeniem należy doprowadzić do temperatury pokojowej. Nie smażcie mięsa wyjętego bezpośrednio z lodówki!
nie przesmażaj mięsa. Jeśli chcesz otrzymać stek krwisty smaż go po 3-4 minuty z każdej strony, średnio wypieczony około 5-7 minut z każdej strony i dobrze wypieczony - około 8-10 minut z każdej strony.
koniecznie daj mięsu odpocząć po smażeniu. To naprawdę daje ogromną różnicę. Mięso powinno odpoczywać około 5 minut po zdjęciu z patelni. Dopiero po tym czasie osiąga swój optymalny smak.
I jeszcze słowo na temat rodzaju mięsa. Tym razem użyłam steka T-bone. To dwa rodzaje mięsa (polędwica i rostbef) przedzielone kością. Przygotowywałam T-bone po raz pierwszy i miałam pewne obawy czy dobrze przysmaży się mięso bezpośrednio przy kości. Obawy okazały się bezzasadne - mięso było świetnie usmażone i smakowało znakomicie - wg męża nr 1 i męża nr 2.
Do steków proponuję sos z dodatkiem whisky Jack Daniel’s. Podobny sos jadłam w jednej z warszawskich restauracji. Jest przepyszny.
Potrzebujesz (dla 2 osób):
2 porcje wołowiny ok 2,5 – 3 cm (rodzaj jak wyżej)
oliwa
pieprz
sól
Na sos (ok. 250 ml):
1 ząbek czosnku
1 szklanka soku ananasowego (z puszki)
1/2 szklanki wody
1/4 szklanki gotowego sosu (marynaty) teriyaki
1 łyżka sosu sojowego
3 łyżki soku z cytryny
2/3 szklanki brązowego cukru
3 łyżki cebuli startej na drobnej tarce
1 łyżka drobno startego ananasa (może być z puszki)
1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
1 łyżka whisky Jack Daniel's
Mięso
Wyjmij z lodówki, oprósz pieprzem, solą i posmaruj oliwą. Pozostaw w temperaturze pokojowej na około 30 minut do 1 godziny.
Po tym czasie rozgrzej porządnie patelnię z niewielką ilością oliwy lub oleju i usmaż steki zgodnie z powyższą instrukcją. Pod koniec smażenia posmaruj steki sosem i obsmaż z każdej strony. Nie dodawaj sosu zbyt wcześnie, ponieważ zawarty w nim cukier spali się i steki będę niezjadliwe.
Sos
Ułóż na suchej patelni czosnek w łupince i podgrzewaj na wolnym ogniu przez około 10 minut z dwóch stron, aż będzie miękki. W rondelku umieść roztarty czosnek (wcześniej obierz go z łupinki) wraz z pozostałymi składnikami sosu. Zagotuj mieszając aż cukier się rozpuści. Zmniejsz ogień i gotuj sos przez około 30 - 45 minut (nawet do 1 godziny), aż osiągnie średnio gęstą konsystencję (syropu).
Sos świetnie smakuje z różnego rodzaju mięsami, polecam smarować nim stek zgodnie z powyższym, ale również podać go w miseczce do smarowania już usmażonego steka.
Sos możesz spokojnie przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku.
Efekt:
Smacznego!
przepis na sos znalazłam na stronie www.kwestiasmaku.com
Źródło:http://gotowanieodswieta.blogspot.com/2014/01/stek-z-glazura-jack-daniels.html