ßßß Cookit - przepis na Chinkali

Chinkali

nazwa

Wykonanie

Chinkali, to przysmak Gruziński. Trochę podobny do naszych pierogów, jednak w przeciwieństwie do nich, nadziewa się je surowym mięsem. Podczas gotowania w ich wnętrzu powstaje aromatyczny i bardzo smaczny bulion.
Jedzenie Chinkali rozpoczyna się od nadgryzienia kawałka sakiewki i wypicia wytworzonego bulionu, a dopiero potem zjada się resztę.
Ponieważ nie przepadam za smakiem czerwonego mięsa, nie zaliczę ich do najsmaczniejszych rzeczy jakie jadłam, ale bulion i ciasto nim nasiąknięte naprawdę bardzo mi smakowało. Mąż nie ma takich udziwnień smakowych i jemu Chinkali smakowało w całości ;) Dlatego polecam spróbować ;)
Chinkali
Składniki na Ciasto:
500 g mąki
szczypta soli
250 - 300 ml ciepłej wody
Nadzienie:
300 g mielonej wieprzowiny
250 g mielonej wołowiny (lepsza byłaby cielęcina)
100 g cebuli
2,5 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 łyżki posiekanej kolendry
szczypta mielonego kminku
świeżo mielony pieprz
sól
Mąkę wymieszaj z solą i stopniowo dodawaj wodę (zależy od mąki ile jej wchłonie). Zagnieć gładkie i elastyczne ciasto - zagniataj przez 10 - 15 minut. Przykryj i odstaw.
W misce wymieszaj oba mięsa z posiekaną w kostkę cebulą (można też zetrzeć na drobnej tarce), pietruszką, kolendrą, kminkiem, pieprzem i solą. Dodawaj po trochu wody, tak żeby masa stała się luźniejsza, ale nie płynna. Masę najlepiej wyrabiać ręką.
Ciasto rozwałkuj na około 1 cm i szklanką wytnij z niego kola. Na posypanej mąką powierzchni, rozwałkuj każde kółeczko na cienki placek.
Na środek placka ułóż nadzienie, brzegi ciasta zbierz u góry w harmonijkę, a następnie zlep i urwij jego nadmiar (trudno to opisać więc znalazłam filmik, na którym możecie zobaczyć jak powinno to wyglądać klik)
Gotuj w osolonym wrzątku przez około 15 minut. Od czasu do czasu przemieszaj drewnianą łyżką. Podawaj zaraz po wyjęciu z wody.
SMACZNEGO!
źródło: przepis własny
Źródło:http://nikolodkuchni.blogspot.com/2013/02/chinkali.html