Mój tradycyjny bigos domowy z grzybami i mięsem

nazwa

Wykonanie

Tradycyjny bigos domowy przygotowywany przez moją mamę jest dla mnie najbardziej tradycyjny i nie wyobrażam sobie innego lepszego – tak zepewne powie każdy, kto uwielbia bigos ze swoich stron rodzinnych. Odmian bigosu jest bardzo dużo, chociażby z kiełbasą – osobiście za tą odmianą nie przepadam.
Tradycyjny bigos domowy według przepisu mojej mamy, przygotowuje się cztery dni. Dopiero czwartego dnia nadaje się do jedzenia. Jak każdy bigos jest trochę pracochłonny, ale efekt końcowy warty jest czekania.
Z poniżej podanej ilości przygotowałam 2kg bigosu (pozostałe 2kg przeznaczyłam na pierogi z kapustą i grzybami oraz na yorkshire pudding z kapustą i grzybami) – dla czteroosobowej rodziny wystarczająca ilość, biorąc pod uwagę, że dzieci nie przepadają za bigosem.
4kg kapusty kiszonej
500g mięsa wieprzowego (łopatka lub pręga)
500g mięsa wołowego
300 – 400g surowego boczku wędzonego
10 grzybów (mogą być suszone)
jedna średnia cebula do kapusty i dwie mniejsze cebule do mięsa
miód najlepiej naturalny
przyprawy: około 8 sztuk ziela angielskiego, 4 liście laurowe, 20 kulek pieprzu czarnego
Zakupioną kapustę można przepłukać pod bieżącą wodą – nie jest to koniecznością. Na pewno należy odcisnąć kapustę z soku – sok należy odlać do słoika i schować do lodówki – gdyby bigos wyszedł za mało kwaśny, najlepszym zakwaszaczem będzie sok z kapusty. Odciśniętą kapustę należy przełożyć do dużego garnka.
Jeżeli stosujecie suszone grzyby należy namoczyć na około 15 minut, następnie powinniście pokroić je mniejsze kawałki i następnie dołożyć do kapusty.
Następnie kawałek boczku przekroiłam na dwa kawałki i wsadziłam do kapusty.
Cebulę pokroiłam w plasterki i także dorzuciłam do garnka z kapustą.
Następnie dołożyłam przyprawy i zalałam wodą do wysokości kapusty.
Garnek wstawiłam na mały ogień i gotowałam przez prawie 3 godziny. Zabieg z trzy-godzinnym gotowaniem przeprowadzałam przez kolejna dwa dni – w sumie kapusta na bigos gotowała się trzy dni.
Trzeciego dnia pokroiłam mięso wieprzowe i wołowe w mniejszą kostkę i podsmażyłam na oleju kokosowym – możecie przesmażyć na jakimkolwiek tłuszczu roślinnym. Następnie przełożyłam mięso do garnka, a na pozostałym tłuszczu przesmażyłam cebulę. Przesmażone mięso wraz z tłuszczem i cebulą, przerzuciłam do oddzielnych garnków, zalałam dużą ilością wody (przynajmniej dwa razy tyle, co mięsa) dodałam do tego łyżkę tłuszczu – olej kokosowy, ale może być także planta – musi to być tłuszcz roślinny, Mięso dusiłam przez około 30 minut a następnie doprawiłam solą i pieprzem czarnym świeżo mielonym. Mięso musi być al dente. Ugotowane mięso wraz z cebulą (sos z mięsa dodaję na sam koniec) dodaję do kapusty i dokładnie mieszam. Pozostawiam na małym ogniu przez około 30 minut, a następnie dodaję cztery łyżki miodu, doprawiam do smaku solą i pieprzem czarnym świeżo mielonym a także ewentualnie sokiem z kapusty i sosem z duszonego mięsa i pozostawiam na ogniu przez 30 minut.
Zdjęłam z ognia i odstawiam na bok. Czwartego dnia tradycyjny bigos domowy można konsumować.
WAŻNE! Przy odgrzewaniu bigosu, nie należy odgrzewać całego garnka, tylko pożądaną ilość – odgrzewany cały garnek bigosu, po kilku dniach robi się niesmaczny. Bigos należy przechowywać w chłodny miejscu.
Smacznego!
Polecam inne przepisy na świąteczne dania:
Jeżeli podobają Ci się nasze przepisy, możesz nas wesprzeć, przekazując darowiznę. Dziękujemy!
PLN
EUR
GBP
(No Ratings Yet)
Loading...
Źródło:http://magiczny-garnek.pl/blog/2017/12/04/moj-tradycyjny-bigos-domowy-grzybami-miesem