ßßß Cookit - przepis na Recenzje PIW Świata

Recenzje PIW Świata

Składniki

Wykonanie

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 0 0 Flares ×
Cześć! Oto pierwszy wpis z cyklu Młodzi Piwowarzy – Krzysztof Pituła i Kornel Radecki testują dla Was najlepsze, najbardziej wartościowe piwa dostępne w dobrych piwiarniach. Krzysztof od kilku lat degustuje piwa rzemieślnicze, produkuje swoje, krótkie serie tego napitku, kapsluje je i wręcza po butelce znajomym. Kornel jest początkującym dziennikarzem, wielbicielem piwa i bliskim przyjacielem Krzysztofa. Team idealny, majster i degustator pasjonat. Przyznam, że nie piłam nigdy tak dobrego piwa jak jego ciemne, miodowe słodowe piwo i limonkowe jasne lagerowe na amerykańskim chmielu. Wiadomości o piwie przybliżą Wam specjaliści w swojej branży. Korzystajcie!
1.
Browar: Grodzisk Mazowiecki
Piwo: Piwo z Grodziska
Styl: Grodziskie
Parametry: ekstrakt – 7,7%, alkohol – 3,1%.
Piwo Grodziskie czyli polski szampan, piwo w 100% Made in Poland
Jak sama nazwa wskazuje produkowane w Grodzisku Wielkopolskim w reaktywowanym przez Fortunę browarze. Piwo z ponad 700-set letnią tradycją, warzone z użyciem słodu dymionego.
Piwo ma bardzo jasną, słomkową barwę, lecz nie jest klarowne, ale lekko zamglone.
Piana bije po oczach swoim śnieżnobiałym odcieniem, jest gęsta, drobna, obfita, oblepia szkło, jednak dość szybko opada.
W aromacie przede wszystkim daje się wyczuć umiarkowaną wędzonkę ale nie mięsną lecz ogniskową oraz pszeniczny charakter, który nadaje kwaskowości.
W smaku jest zdecydowanie wytrawne, goryczka jest również wyczuwalna. Czuć także dymny, ogniskowy posmak oraz lekką kwaskowość. Piwo jest zdecydowanie lekkie i mocno wysycone, przez co pije się je niesłychanie lekko.
Aromat: 12/14
Wygląd: 5/6
Smak: 15/18
Goryczka: 4/6
Odczucie: 5/6
Suma: 41/50
Piwo z Grodziska ma dużą szansę stać się hitem letnich grillów i upalnych dni. Dzięki swej dużej pijalności i lekkości na pewno ugasi pragnienie i orzeźwi nie jednego piwosza. Stanowi również fajny początek przygody z piwami wędzonymi dla osób „z poza branży”. Piwo należy również pochwalić za oprawę wizualną oraz dostępność w znanej sieci z zielonym płazem
2.
Browar: Aecht Schlenkerla Rauchbier aus Bamberg
Styl: Urbock
Parametry: alkohol – 6,5%, IBU – 40
Urbock jest koźlakiem wędzonym warzonym w Bambergu. Posiada on niemal 350-cioletni rodowód i jest jednym z największych klasyków jak nie największym klasykiem wędzonych piw. Piwo to jest bez wątpienia jest punktem obowiązkowym każdego fana piw wędzonych
Piwo posiada niesamowitą ciemno miedzianą barwę z głębokim rubinowymi refleksami i jest idealnie klarowne.
Piana dobrze się buduje, jest gęsta, drobna i kremowa. Oblepia szkło i pozostaje do końca.
Urbock posiada niesamowity aromat wędzonego boczku oraz oscypka, który dopełniony jest drzewnym, ogniskowym dymem. Niestety daje się wyczuć lekką alkoholową nutę.
W smaku jest umiarkowanie słodkie, nieco zalepiające. Kontrę do słodyczy stanowi lekko chmielowo-palona goryczka. Daje się odczuć zdecydowaną, aczkolwiek nie narzucającą się karmelowość. Jest również odczuwalna lekka chlebowość oraz spora wędzonka, która pozostaje w posmaku i ma szynkowy charakter. Mimo dość ciężkiego charakteru piwa jest niezwykle ciekawe co przekłada się na sporą pijalność.
Aromat: 11/14
Wygląd: 6/6
Smak: 16/18
Goryczka: 5/6
Odczucie: 5/6
Suma: 43/50
3.
Browar: Stu Mostów
Piwo: Salamander
Styl: American India Pale ale
Parametry: alkohol – 6,8%, ekstrakt – 16%, IBU: 63.
American India Pale Ale czyli klasyka piwnej rewolucji zza oceanu. Czego można spodziewać się po AIPA? Przede wszystkim agresywnej owocowej goryczki skontrowanej słodową podbudową. Jak sobie z tą ikoną poradził Browar Stu Mostów? Zapraszam do recenzji
Po American India Pale Ale można się spodziewać bursztynowej barwy oraz delikatnego zamglenia i tak jest również w przypadku Salamandra. Piana buduje się obfita, gęsta, drobna. Ta lekko kremowa czapa utrzymuje się do ostatniego łyka i pozostawia na szkle obfitą koronkę.
Po otwarciu butelki można do razu wyczuć słodkie żółte tropikalne owoce. Po przelaniu do szkła aromat dość szybko znika i pojawiają się lekkie wady – aromat zielonego jabłka czyli aldehyd octowy i delikatny diacetyl.
Piwo w smaku jest zbalansowane. Solidną podbudowę słodową równoważy intensywna goryczka, która ma charakter owocowo-ziołowy. Odczucie goryczki pozostaje dość długo, aczkolwiek nie jest ona zalegająca. AIPA ta jest dość treściwa z dobrym, no może lekko za wysokim wysyceniem.
Aromat: 10/14
Wygląd: 6/6
Smak: 15/18
Goryczka: 6/6
Odczucie: 5/6
Suma: 42/50
Podsumowując: Browar Stu Mostów dość dobrze poradził sobie z tym stylem. Jedynie aromat lekko psuje ogólną ocenę piwa. Na plus zasługuje również etykieta, która utrzymana jest w nowoczesnym stylu. Wszystko jest czytelne, a pomysł z paskami przedstawiający parametry piwa według mnie trafiony w 10. Szkoda jedynie, że browar nie podał szczegółowego składu.
Powiązane notki:
Grzane korzenne piwo
Źródło:http://ania-gotuje.blog.pl/2015/05/21/recenzje-piw-swiata