ßßß Cookit - przepis na Dżem truskawkowy bez fiksów

Dżem truskawkowy bez fiksów

nazwa

Wykonanie

Jest wiele sposobów na dżem z truskawek. Na pierwszy rzut w tym roku poszedł dżem bez dodatku tzw. fiksów. Ta metoda ma niestety tę wadę, że jest czasochłonna i destrukcyjnie działa na witaminy zawarte w owocach. Ma jednak i zaletę – taką, że smak jest bardzo skoncentrowany i całkiem odmienny od „szybkich” dżemów, a konsystencja przypomina powidła.
Ostatnio szalałam w świecie internetowych zakupów i wyhaczyłam tam naturalną pektynę (bez regulatorów kwasowości i benzoesanu sodu, czyli konserwantu), czyli następne dżemy, które pojawią się na blogu będą w sam raz dla tych, którym nie chce się długo przy garach stać i mieszać. No i przy okazji będą miały więcej witamin
Składniki (ok. 10 słoików „dżemowych”):
4 kg truskawek
75 dag cukru
Umyte truskawki pozbaw szypułek i poprzekrawaj na pół. Połowę odłóż, pozostałe przełóż do szerokiego garnka i zasyp 25 dag cukru. Kiedy puszczą sok, podgrzewaj na małym ogniu do zagotowania, następnie za pomocą chochelki zbierz wytrącony syrop (trochę mniej niż litr), zlej go do słoików i zapasteryzuj (taki gratis :)).
Dodaj pozostałe truskawki, resztę cukru i nadal podgrzewaj, często mieszając. Gotuj (bez pokrywki!) przez około 10-15 minut od zagotowania, często mieszając. Po tym czasie zestaw z kuchenki i zostaw do jutra.
Na drugi dzień powtórz gotowanie. Odłóż odrobinę dżemu do wystudzenia i sprawdź konsystencję. Jeśli nadal jest dość rzadki, powtórz w tym samym dniu cykl gotowania (nawet dwukrotnie).
Gotowy dżem przekładaj, póki jest gorący, do suchych, wyparzonych słoików i natychmiast zakręcaj. Odwracaj je do góry dnem. Po ostygnięciu powinny się zassać im pokrywki. Nie trzeba pasteryzować.
*nie musisz czekać do następnego dnia, po prostu poczekaj aż trochę przestygnie i znowu zagotuj.
Related Posts
Dżem truskawkowo-pomarańczowy + sok w bonusie
Dżem truskawkowy z wanilią i imbirem
Dżem truskawkowo-rabarbarowy z cynamonem
Drożdżowe babeczki z truskawkami
Szybkie i proste ciasto z rabarbarem i truskawkami
Źródło:http://agatagotuje.pl/dzem-truskawkowy-bez-fiksow