ßßß Cookit - przepis na Apple Crumble

Apple Crumble

nazwa

Wykonanie

Dziś przepis na magicznie jabłkowo cynamonową rozkosz! Mój dom na chwilę przeniósł się w czasie, o jakieś dwa miesiące i...zapachniało Świętami Bożego Narodzenia. Poważnie! Zaczęłam nawet nucić pod nosem świąteczne piosenki. Zapach Apple Crumble kojarzy mi się niezmiennie ze Świętami, zimowymi wieczorami i białym krajobrazem zamrożonym, zastygniętym w śnieżnym bezruchu. A w kuchni? Ciepło, aromatycznie, domowo.
Oto mój przepis na najsmaczniejsze, aromatyczne, ekspresowe pyszności. Zapraszam do kuchni!
Skład:
Farsz:
5 dużych jabłek
skórka z 1/2 pomarańczy
sok z 1/2 pomarańczy
3 łyżeczki cukru demerara
5 ziaren kardamonu
1 łyżeczka cynamonu
kilka kropel ekstraktu z wanilii
Kruszonka:
1 szklanka mąki
3/4 kostki masła o temperaturze pokojowej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki cukru demerara (opcjonalnie)
Jak to zrobić:
1. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni.
2. Jabłka obieramy, kroimy w kostkę (jak na szarlotkę). Wkładamy do rondla, dodajemy skórkę otartą z 1/2 pomarańczy i sok z tej pomarańczy. Dosypujemy cukier, cynamon, kardamon i wanilię. Gotujemy aż do miękkości. Sok musi zgęstnieć.
3. Do miski wsypujemy mąkę i proszek do pieczenia. Stopniowo dodajemy masło ugniatając caly czas w palcach, aż do uzyskania konsystencji wilgotnego piasku. Dodajemy cukier, całość mieszamy.
4. Do foremek (lub jednej formy) wykładamy jabłka a na wierzch posypujemy kruszonkę. Foremki wstawiamy do nagrzanego piekarnika na ok 25-30 min (do czasu aż ciasto będzie rumiane a owoce będą przyjemnie bulgotać).
5. Podajemy z bita śmietaną lub lodami waniliowymi. Najlepiej smakuje na ciepło.
Palce lizać!
Szybko znika!
Cynamonowego popołudnia
H.
Źródło:http://nothingbutahousewife.blogspot.com/2012/10/apple-crumble.html