ßßß Cookit - przepis na Pierniczki alpejskie

Pierniczki alpejskie

nazwa

Wykonanie

Są zachwycające. Mięciutkie i puszyste z niespodzianką w środku zadowolą niejednego łasucha. Rozpływają się w ustach i przywołują na myśl święta. Ich zaletą, oczywiście oprócz wyśmienitego smaku, jest to, że nie muszą one wcale leżakować dzięki czemu ich smakiem możemy delektować się zaraz po wyciągnięciu z piekarnika. Upiekłam je w nadziei, że będą one w tym roku zdobiły moją choinkę, ale ostatecznie nie dotrwały…
Przygotowania do świat mimo iż kosztują Nas wiele wysiłku to z całą pewnością przynoszą nam jeszcze więcej radości. Wspólnie spędzone chwile przy sprzątaniu czy gotowaniu są bezcenne. W pierniczkach zawsze najbardziej lubię ich zdobienie, zwłaszcza jeżeli robię to w towarzystwie bliskich mi osób. A Wy jak spędzacie przedświąteczny czas w kuchni?
Składniki :
2 szklanki mąki
2 żółtka i 1 białko (2 białko zostawiamy do lukru)
5 łyżek cukru (jeżeli wolimy, żeby były mniej słodkie wtedy 3-4 łyżki wystarczą)
1 kopiata łyżka kakao
2 łyżki śmietany 18 %
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki przyprawy do piernika
50 g masła lub margaryny
3 łyżki miodu
Marmolada lub powidła (opcjonalnie)
Dekoracja:
1 białko
1 szklanka cukru pudru
Etapy Przygotowania:
1. W rondelku rozpuszczamy masło, miód i przyprawę do piernika – odstawiamy do wystudzenia
2. Białko ubijamy na sztywno. Po ubiciu dodajemy cukier i stopniowo żółtka, cały czas ubijając do powstania pęcherzyków.
3. W miseczce mieszamy śmietanę z sodą i odstawiamy do momentu, aż soda spulchni śmietanę – ok 5-10 min.
4. Do miski przesiewamy mąkę z kakao, dodajemy ubite białka, masę miodową oraz śmietanę z sodą. Wyrabiamy ciasto – ciasto będzie luźne – więc trzeba je odstawić do lodówki na ok 24 h żeby zgęstniało.
5. Gęste już ciasto wałkujemy na stolnicy, obficie posypanej mąką na grubość ok 3 mm. Wycinamy pierniczki.
6. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu marmolady lub powideł to na jeden pierniczek nakładamy odrobinę nadzienia i przykrywamy go drugim pierniczkiem –bardzo ładnie wychodzą serduszka. Nie trzeba ich tak mocno sklejać gdyż ciasto jest dość lepkie i samo się scali w piekarniku. Gotowe pierniczki pieczemy przez ok. 10 minut w 170 stopniach.
Przygotowanie lukru:
Białko ubijamy, pod koniec dodając cukier puder. Dokładnie ucieramy na gładką masę tak aby nie było grudek i zdobimy pierniczki według własnego uznania – ja wierzch posypałam jeszcze kokosem. Przed zdobieniem pierniczków zaczekajmy aż ostygną.
Jeżeli nie chcemy zdobić pierniczków lukrem możemy je po prostu posypać cukrem pudrem.
Pierniczki bardzo dobrze sprawdzą się także na choinkę. W takim przypadku nie musimy ich nadziewać.
Smacznego !!
Źródło:http://zycienawidelcu.pl/ciasta/pierniczki-alpejskie