Wykonanie

Dla urozmaicenia , dla wielbicieli
drożdżowych wypieków- pączusie z dziurką , tzw.noughnut's.
Ciasteczka uwielbiane przez dzieci, myślę, że nie tylko moje.U mnie mąż z dziećmi zajadał się jeszcze ciepłymi...aż nie nadążałam ze smażeniem:)) A wy lubicie doughnut's czy wolicie zwykłe pączki z nadzieniem? Z przepisu wychodzi około 40 sztuk. Warte skosztowania. ;-)Składniki:- 50g świeżych
drożdży lub
drożdży suszonych(2 paczki)- 1/4 szklanki ciepłej
wody- 1,5 szklanki ciepłego
mleka- 0,5 szklanki
ksylitolu(może być
cukier)- 1 łyżeczka
soli- 2
jajka- 70g
tłuszczu roślinnego(typu "
planta", ja dałam
olej kokosowy)- ok.900g
mąki orkiszowej białej (lub 850g pszennej)
Drożdże rozpuścić w wodzie i dodać trochę
mąki , odstawić aż zacznie rosnąć. Do miski wsypać 2 szklanki
mąki,
ksylitol,
sól,
mleko,
jajka i tłuszcz oraz rozpuszczone
drożdże. Wymieszać mikserem lub za pomocą drewnianej łyżki. Stopniowo dodawać resztę
mąki. Mieszać do momentu aż ciasto nie będzie się przyklejało do ściany. Przełożyć do natłuszczonej miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Ciasto jest dobrze wyrośnięte, gdy po wetknięciu w nie palca, dołek pozostaje(w za mało wyrośniętym po chwili znika). Wyrośnięte ciasto wyłożyć na posypany
mąką blat, lekko rozwałkować na grubość około 12 mm i wycinać kółka(np. szklanką), a w nich mniejsze kółeczka(np. małym kieliszkiem). Pozostawić do ponownego wyrośnięcia(można przykryć ściereczką).
Lukier:- 40g
masła- szklanka
cukru pudru- łyżeczka ekstraktu
waniliowego- 2-4 łyżki gorącej
wody(lub więcej jeśli potrzeba)
Masło rozpuścić z
cukrem pudrem w garnuszku, dodać
wanilię,
wodę i wymieszać.Wyrośnięte doughnut's smażyć na rozgrzanym do temp. około 175 stopni C
oleju(ja piekłam na
oleju koksowym), z obu stron, na złotobrązowy kolor. Smażą się dosyć szybko. Wyjmować na papierowy ręcznik do odsączenia z nadmiaru tłuszczu. jeszcze gorące pączki maczać w lukrze(z jednej strony).


Smacznego!:)