Wykonanie
„Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny… i to jest prawda, to jest fakt…dziewczęcy urok, wdzięki i smak….”Dziś prześladuje mnie zdanie z piosenki Rosiewicza. Czy Wy też Tak macie, że nagle ni z tego ni z owego przypomina Wam się jakiś wierszyk, fraza piosenki i cały dzień coś nucicie albo tłuką Wam się w głowie jakieś słowa?Ludzki umysł jest niepojęty… czasem nawet odległe skojarzenie przywołuje nam jakieś wspomnienie i przychodzące słowa, myśli, dźwięki męczą nas …Dziś taka „udręczona” i w dodatku rozczarowana ostatnimi wypowiedziami naszego „Gdańszczanina, Kaszuba, Słowianina…”, który powiedział kiedyś że „polskość to nienormalność” przygotowałam pełną witamin polską surówkę. Pyszna –
biała kapusta i
śliwka podsuszona i podwędzona suska sechlońska razem tworzą bardzo oryginalną kompozycję
smakową, wyjątkową, taką naszą polską w smaku

Tak więc polecam surówkę pełną smaku i witamin w tym witaminy „P”Składniki:
kapusta biała – 1/3 główki,
śliwka suska sechlońska – 12 szt,
sok z cytryny – 2 łyżki,
śmietana 22% – 3 łyżki,
sól do smaku,
cukier do smaku,
płatki nagietka i
natka pietruszki do dekoracji (do konsumpcji również).Przygotowanie:
Kapustę umyć i poszatkować. Nasolić, skropić
sokiem z cytryny i zostawić na ok. 30 minut, aby zmiękła.
Śliwki posiekać drobno.
Śmietanę wymieszać z
cukrem. Kiedy
kapusta zmięknie odlać z niej sok a samą
kapustę zalać
śmietaną i wymieszać ze
śliwkami. Doprawić do smaku – jeśli trzeba dosłodzić lub dokwasić. Wstawić do lodówki na godzinę. Przed podanie udekorować np.
natką pietruszki, u mnie były jeszcze pod ręka
płatki nagietka – a jak wiadomo nagietki są zdrowe smaczne i jadalne.

Podobną surówkę
jadłam kiedyś na konkursie szkół gastronomicznych w Wysowej – tak więc sam pomysł nie jest mój a uczniów jednej ze szkół biorących udział w rywalizacji, niestety nie pamiętam co to za szkoła.