ßßß Cookit - przepis na Chleb powszedni

Chleb powszedni

nazwa

Wykonanie

Powszedni chleb w naszym domu. Choć bardzo często piekę tradycyjny chleb polski lub tatterowiec, zawsze z początkiem roku szkolnego wracam do 'zwykłego' chleba pszennego na zakwasie żytnim. Dlatego właśnie, że zakwas żytni zawsze mam w domu. Dlatego, że nie kupujemy bułkowatego chleba tostowego, który chyba w żadnym kraju nie doczekał się tylu wydań, co na półkach sklepów w UK ;-). Dlatego, że jest wszechstronny - dzieci bez marudzenia robią z nim kanapki do szkoły i wyśmienicie smakuje podpieczony w tosterze lub pod piekarnikowym grillem - wystarczy odrobina pomidora i mozarelli. I w końcu dlatego - że mogę! Pieczenie chleba jednoczy pokolenia i zdobywa przyjaciół - nie ma lepszego prezentu dla sąsiada, który właśnie się wprowadził do domu obok, żaden zapach nie przyciąga do kuchni bardziej niż zapach pieczonego chleba... I - nie muszę chyba pisać, że zawsze są kłótnie o chrupiącą 'piętkę'?
Składniki na 2 bochenki:
100 g zakwasu żytniego (aktywnego)
425 ml wody
580 g mąki pszennej lub mąki pszennej chlebowej
1 łyżka soli
1 łyżka miodu
1 łyżka oliwy z oliwek
4 g suchych drożdży lub 8 g drożdży świeżych (opcjonalnie, kiedy nie mamy czasu na długie wyrastanie chleba lub kiedy zakwas nie jest silny)
Zakwas wymieszać z wodą, miodem i oliwą. Dodać mąkę, suche drożdże (jeśli używamy) i sól*. Wszystko dokładnie połączyć, następnie wyrobić gładkie i elastyczne ciasto (ciasto jest luźne i klejące, ale nie należy dosypywać mąki - dlatego świetnie się je wyrabia hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do chleba).
Zostawić do wyrośnięcia na 2 - 3 godziny (lub dłużej, w zależności od mocy zakwasu i dodatku drożdży), do podwojenia objętości, składając ciasto w tym czasie raz lub dwa, w odstępach 1 - lub 1,5 - godzinnych.
Dwie wysokie formy do chleba o wymiarach 26 x 13 cm posmarować masłem i oprószyć otrębami. Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części, około 570 g każda. Z każdej części uformować podłużny bochenek i przełożyć do formy (lub koszyka - można też chleb piec na kamieniu), oprószyć mąką i przykryć folią spożywczą. Odłożyć do wyrośnięcia w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (czasem bochenki potrafią prawie potroić objętość!).
Wyrośnięte bochenki włożyć do piekarnika i piec z parą wodną (naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem umieszczone na dolnej półce piekarnika) przez około 40 - 45 minut w temperaturze 230ºC, na ostatnie 15 minut zmniejszając temperaturę do 220ºC. Wypieczony, powinien po postukaniu od spodu wydawać głuchy odgłos. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na chleb umieścić w maszynie do chleba wg kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże (jeśli są dodawane). Nastawić program do wyrabiania i wyrastania chleba (' dough '), podczas wyrastania wyciągając ciasto raz z maszyny i składając. Po zakończeniu programu wyjąć ciasto z maszyny i dalej postępować według powyższego przepisu.
* Drożdże świeże należy rozpuścić w wodzie.
Smacznego :-).
Źródło inspiracji - bitterbaker.com, przepis zmodyfikowany.
Źródło:http://www.mojewypieki.com/przepis/chleb-powszedni