ßßß Cookit - przepis na Sznycel wiedeński, czyli Wiener Schnitzel

Sznycel wiedeński, czyli Wiener Schnitzel

nazwa

Wykonanie

Dziś kuchnia serwuje sznycel wiedeński, czyli Wiener Schnitzel . To chyba kotlet, który zrobił największą furorę w Europie, król kotletów rzekłbym. Zwykły kawałek udźca cielęcego, panierowany i usmażony na maśle, a tak często zamawiany w restauracjach i ze smakiem jedzony. Choć czemu się dziwić, w naszym kraju nadal schabowy jest restauracyjnym i domowym hitem.
Tak więc Wiener Schnitzel to sznycel z udźca cielęcego, lekko rozbity i panierowany w mące, jajku i bułce tartej. Bułka nie powinna być dociskana do kotleta, panierka ma być luźna dzięki czemu podczas smażenia zacznie odstawać od mięsa. Sznycel smażony jest w dużej ilości gorącego tłuszczu, aby się równomiernie usmażył. Tłuszczem tym tradycyjnie jest mieszanka smalcu i klarowanego masła lub samo masło, a w dzisiejszych czasach, gdy bardziej dbamy o zdrowie, mieszanka oleju roślinnego i masła.
Kotlet smażymy z obu stron na złoto-brązowy kolor kilkukrotnie potrząsając patelnią, co ma za zadanie spotęgować odstawanie panierki od mięsa. Na koniec, podczas smażenia kotleta już z drugiej strony, na już usmażoną powinien powędrować cienki plasterek masła.
Bardzo ważna sprawa - jeśli w restauracji spotkacie się z nazwą sznycel po wiedeńsku (Schnitzel Wiener Art) to taki kotlet z cielęciną nie ma nic wspólnego. Nazwa Wiener Schnitzel to nazwa chroniona i tylko kotlety z doskonałej cielęciny mogą być sprzedawane pod taką nazwą. Kotlety z tańszej wieprzowiny to już tylko "po wiedeńsku" :-)
Składniki (2 porcje):
2 sznycle cielęce
1/2 cytryny
panierka: bułka tarta, mąka, 1 duże jajko
olej rzepakowy, 4 łyżki masła - do smażenia
sól - do smaku
Sznycle rozbić w woreczku lub pod folią na grubość ok. 4-5 mm. Oprószyć solą i wypanierować - mąka, jajko, bułka tarta. Jajko powinno być tylko lekko zamieszane, a nie zmiksowane.
Na patelni rozgrzać olej z dodatkiem 2 łyżek masła. Sznycle smażyć na dużym ogniu, aż jedna strona się ładnie zrumieni, potrząsając często patelnią, dzięki czemu panierka będzie odchodzić od mięsa.
Po przewróceniu na drugą stronę położyć na sznyclach po łyżce masła i smażyć dalej, aż zrumieni się druga strona. Po ściągnięciu z ognia odłożyć na chwilę na ręcznik papierowy, aby mięso odpoczęło.
Podawać z ugotowanymi kartoflami wymieszanymi z pietruszką, z konserwowymi warzywami i ćwiartką cytryny, którą należy skropić sznycla prze zjedzeniem.
Smacznego :-)
Źródło:http://www.facetnatalerzu.pl/2014/08/sznycel-wiedenski-czyli-wiener-schnitzel.html