ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Curacao

Curacao

nazwa

Curacao to wyspy położone u wybrzeży Wenezueli, oraz likier o wyjątkowym smaku gorzkiej pomarańczy.

Pochodzenie

Likier pod nazwa Curacao produkuje wiele znanych firma zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Jednak oryginalna jego wersja pochodzi z Karaibskich wysp leżących u wybrzeży Wenezueli. Trunek ten na Karaibach jest produkowany od wielu pokoleń, właścicielami wspomnianej fabryki jest rodzina pochodzenia żydowskiego .Żydzi stanowią na tej niewielkiej wyspie znaczną diasporę. Fabryka likierów stała się niemalże żelazna atrakcją turystyczna, której z nie można przegapić. Istnieje możliwość poznania historii tego trunku, podpatrzenia sposobu produkcji jak również degustacji.

Sposób wytwarzania i gatunki

Curacao powstaje na bazie skórek pomarańczy do tego celu używa się zarówno skórek pomarańczy świeżych jak i suszonych, które zalewa się alkoholem min koniakiem,winiakiem, lub po prostu czystym alkoholem. Powstałą masę poddaje się procesowi destylacji a następnie filtracji. Podziału likieru dokonuje ze względu na kilka kategorii. Pierwszą jest moc jaką likiery te zawierają od 35 do 40 % alkoholu, możemy spotkać likier ten w wersji wytrawnej, potrójnie wytrawnej, lub słodkiej ta ostatnia jednak stanowi wyłącznie rodzaj syropu mającego nadać drinkom wyjątkowy kolor i aromat. W Europie najbardziej znanym jest likier Blue Curacao jednak występuje on również w barwie żółtej, zielonej czy pomarańczowej, istotny jest tutaj również smak ziół, kawy, czekolady lub kakao.

Zastosowanie i sposób podania Curacao

Zastosowanie i sposób podania likieru Curacao jest uzależniony w głównej mierze od jego rodzaju. Najpopularniejszym na świecie jest likier Blue Curacao, który nadaje drinkom niesamowity lazurowy kolor. W Polskich klubach bardzo często zamawiany jest drink o nazwie „Kamikadze” składa się o z wódki, blue curacao, soku z limonki i lodu .Wszystkie składniki miesza się w shakerze a następnie rozlewa do sześciu niewielkich kieliszków. Sposobem na wykorzystanie czerwonego Curacao jest drink Cosmopolitan do którego niezbędne są wódka, sok żurawinowy likier oraz sok z limonki po wymieszaniu drink podaje się w szerokim koktajlowym kieliszku na wysokiej nóżce.

Propozycje drinków

-niebieska Katarzyna ; tequila, blue cur., sok z cytryn i limonek, cukier w płynie. -blue velvet : blue curacao, śmietanka, vermout.

Wartości odżywcze

Tłuszcze0   g

Węglowodany0,276   g

Białko0   g