ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Bryndza

Bryndza

nazwa

Jest to rodzaj miękkiego, podpuszczkowego sera produkowanego z owczego mleka.

Historia i pochodzenie

Produkcja bryndzy w Polsce odbywa się na Podhalu. Wykorzystuje się w tym celu mleko owcy, dokładniej rasy górskiej lub mleko krowie dodawane do owczego. Tradycja produkcji tego sera sięga XVI wieku i jest przekazywana do dziś dnia. Cenna receptura i walory smakowe sprawiły, że bryndza była kiedyś środkiem płatniczym. Bryndzę w tradycyjny sposób pozyskuje się z bundzu, czyli twarogu z mleka owczego, który kruszy się i trzyma w cieple ok 2 tygodnie. Bundz natomiast powstaje przez ścięcie białka mleka owczego przez enzymy zawarte z podpuszczce, którą pozyskuje się z żołądków cieląt. Powstałą masę parzy się w temperaturze 70 stopni Celsjusza kilka minut.

Zastosowanie

Bryndzę można spożywać na wiele sposobów: z pieczywem, w sałatce, do past, klusek, pierogów, do wypieków. Roladki z kurczaka z bryndzą oraz sałatką z ziemniaków, zupa bacy, pierogi z bryndzą, grule z bryndzą, strudel z bryndząo tylko niektóre nazwy potraw, do których wykorzystuje się ten ser.

Postać handlowa

Nasza rodzima bryndza widnieje na liście produktów tradycyjnych Unii Europejskiej jako „bryndza podhalańska” i „bryndza żywiecka”.

Właściwości

Ser ma w swoim składzie ok 45% tłuszczu i 2-3 % soli. Jest również cennym źródłem wapnia, witamin z grupy B oraz bakterii pokarmowych ze szczepu Lactobacillus. Pełnowartościową bryndzę otrzymuje się w sezonie wiosenno – letnim, co wiąże się z wypasem owiec na górskich halach.