ßßß Cookit - przepis na Najłatwiejszy chleb bezglutenowy

Najłatwiejszy chleb bezglutenowy

nazwa

Wykonanie

W składzie: mąka kukurydziana, ziemniaczana, z amarantusa, z tapioki i ryżowa
W aktualnej edycji Wypiekania na śniadanie mierzyliśmy się z pieczywem bezglutenowym . Nie jestem wrażliwa na gluten, stąd zwykle nie mam do czynienia z tego rodzaju produktami zbyt często. Był to więc dla mnie swoisty eksperyment z wykorzystaniem mniej typowych mąk, między innymi takich jak mąka z tapioki, czy ryżowa .
Jeszcze zanim zabrałam się za pieczenie, w momencie gdy zapoznawałam się z przepisem, pomyślałam sobie: "Jeśli ten chleb mi wyjdzie, to będzie to najłatwiejszy wypiek bezglutenowy możliwy do wykonania!" . Składniki dodaje się wszystkie naraz, miesza się razem i całość odstawia do krótkiego wyrośnięcia. Nawet nie ma potrzeby robić zawczasu zaczynu drożdżowego, bo drożdże wkrusza się od razu do reszty składników.
Przepis oryginalny z bloga Smaki Alzacji, był z użyciem mixu mąki bezglutenowej . Ponieważ takowego nie posiadałam, sama sobie taki mix zrobiłam.
Wykorzystałam w nim miedzy innymi mąkę ryżową i mąkę z tapioki firmy SKWORCU - znanej z bogatego asortymentu herbat, kaw, przypraw i innych produktów, a wszystko to prozdrowotne i ekologiczne.
Mąka ryżowa [u mnie od SKWORCU ] – dość gruba, o wyraźnej teksturze. Dobrze sprawdza się do wypieków. Warto ją mieszać z inną mąką – np, ziemniaczaną, gdyż sama w sobie w bardzo niewielkim stopniu wiąże ciasto. [źródło: www.alergiapokarmowa.pl]
Mąka z tapioki [u mnie od SKWORCU ] – wytwarzana z suszonego manioku. Najczęściej używana do różnego rodzaju legumin (kisiel, budyń). Bezsmakowa. W przeciwieństwie do tradycyjnej mąki nie „zabiela” potraw, więc sosy, desery i zupy zagęszczane tapioką zostaną klarowne. [źródło: www.alergiapokarmowa.pl]
Składniki na 1 keksówkę o wymiarach LxWxH 30x10x8cm:
150g mąki kukurydzianej - od razu przyznam, iż dodałam trochę zbyt dużo, bo wypiek pozostawiał w ustach lekkie odczucie ziarnistości - taka "uroda" tej mąki :)
100g mąki ziemniaczanej
100g mąki ryżowej - u mnie od SKWORCU
100g mąki z tapioki - u mnie od SKWORCU
50g ziaren amarantusa - zmielić w młynku do kawy na mąkę
1 łyżka otrębów gryczanych
1 łyżka ziaren siemienia lnianego - zmielić w młynku do kawy na mąkę
1 łyżeczka soli
400g wody
100g oleju od suszonych pomidorów
10 suszonych pomidorów - pokroić w drobną kostkę
1 łyżeczka suszonego tymianku
25g świeżych drożdży
Wszystkie składniki przełożyć do miski i zmiksować mikserem - mieszadła hakowe - do połączenia składników. Ja najpierw mąki przesiewałam przez sitko, aby wprowadzić powietrze, co wpływa na lepsze rośnięcie .
Masę chlebową wyłożyć do blaszki keksówki natłuszczonej i oprószonej mąką - u mnie ryżowa - i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 30 minut.
Następnie włożyć do nagrzanego do 180C piekarnika i piec ok 45-50 minut do suchego patyczka. U mnie bez termoobiegu, w 1/3 wysokości piekarnika, grzałka góra-dół.
Wyjąć z blaszki od razu po upieczeniu i studzić na metalowej kratce kuchennej.
Chleb wyszedł mi dość wilgotny - to pewnie zasługa mąki z tapioki . Fakturą bardziej przypomina pieczywo na zakwasie, niż na drożdżach. Miękki w środku, z twardą skórką - przewiduję, że będzie długo się przechowywał bez oznak starzenia.
Chleb nie wyrósł mi tak szaleńczo, jak w oryginalnym przepisie Smaki Alzacji, ale podejrzewam, że to z braku maki gryczanej. Nic to, następnym razem zrobię wersję gryczaną :)
WYPIEKAŁAM WSPÓLNIE Z:
Patison w kuchni
Ewa w kuchni
Moje Małe Czarowanie
Szóste niebo
Życie zaczyna sie w kuchni
Prawo do gotowania z pasją
Źródło:http://grunttoprzepis.blogspot.com/2016/01/najatwiejszy-chleb-bezglutenowy.html