ßßß Cookit - przepis na Domowa pasztetowa

Domowa pasztetowa

nazwa

Wykonanie

Wątrobianka, pasztetowa, smaki dzieciństwa... Od jakiegoś czasu musiałam się niestety obejść smakiem. Poczytałam co znajduje się w produkowanych pasztetowych...
Któregoś dnia w zeszłym roku trafiłam na wedlinydomowe.pl i postanowiłam zrobić sama pasztetową według przepisu Beiota, Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne a smak rewelacyjny ! Znajdziecie też u mnie przepisy na inne wyroby domowe, np. domowa polędwicę wędzoną, domową wędzoną kiełbasę chłopską, wędzoną domową pasztetową, polędwicę wileńską czy też schab ze słoika .
Serdecznie zachęcam :-)
Składniki na 5 kg:
podgardle 2 , 5 kg
boczek 0,7 kg
wątroba 1 , 2 kg
słonina 0,6 kg
kasza manna 160 g
osłonki poliamidowe lub naturalne
Przyprawy:
pieprz 8 g
majeranek 10 g
ziele angielskie 4 g
cebula surowa 200 g
sól 15 g/kg
Wykonanie:
Podgardle, boczek, słoninę parzymy w temperaturze. ok 75 stopni przez 1,45 h. Na 15 minut przed upływem tego czasu dodajemy wątrobę i parzymy w tej samej temperaturze, potem studzimy.
Kaszę zaparzamy w 1 litrze wywaru z parzenia. Ja zaczynam zawsze o zaparzania mniejszą ilością płynu, gdyby było za rzadkie, zawsze można go dolać.
Wszystkie mięsa kroimy i mielimy w maszynce do mielenia przez sitko o numerze 2.5 lub 3, łącznie z cebulą. Dodajemy przyprawy i porządnie mieszamy, możemy też dodatkowo zblendować, żeby powstała idealnie gładka masa. Jeśli nie macie maszynki do mielenia porządny blender lub malakser w zupełności wystarczy.
Następnie nadziewamy osłonki lub jelita, zależności od tego czym dysponujemy. Tutaj jest całkowita dowolność, ja nadziewałam w osłonki poliamidowe o średnicy 50 mm*.
Po dokładnym zawiązaniu osłonek, parzymy pasztetową w temperaturze 75 stopni przez 45 min.
Pasztetową można mrozić, nie traci nic na smaku.
* Osłonki i jelita można k upić i Internecie.
Źródło:http://www.kulinarneprzygodygatity.pl/2013/03/domowa-pasztetowa.html