ßßß Cookit - przepis na Pianka truskawkowa z agar-agar

Pianka truskawkowa z agar-agar

nazwa

Wykonanie

Błyskawiczny, przesmaczny deser, nawet bez konieczności schładzania w lodówce. Zastosowałam do przygotowania deseru naturalną substancję żelującą agar-agar.
AGAR-AGAR (406) wytwarzany jest z krasnorostów (glonów) rosnących u wybrzeży Japonii. Algi morskie są podstawowym składnikiem nowoczesnej diety ze względu na swoje wysokie wartości odżywcze. Są one największym źródłem soli mineralnych - wapnia, żelaza, fosforu i magnezu oraz praktycznie wszystkich mikroelementów, szczególnie jodu, krzemu, miedzi, selenu itd. Aktywują one układ odpornościowy, oczyszczają ciało z toksyn oraz wzmacniają kości, włosy i paznokcie.
Wegeterianie i weganie zastępują nią żelatynę. Szczególnie przydaje się do robienia galaretek z owoców kiwi, ananasa i papai, których zwykle nie używa się do tego celu, bo zawierają enzymy rozkładające żelatynę, co uniemożliwia ścięcie się deseru.
Składniki na 4 porcje:
300 g truskawek + 2 łyżki cukru lub ksylitolu
1 puszka mleka skondensowanego a 170 g
2 pełne łyżeczki agar-agar + 150 ml wody, soku lub kompotu
Wykonanie:
Puszkę mleka schłodzić przez całą noc w lodówce, gdyż tylko mocno schłodzone mleko się dobrze ubije.
Truskawki z cukrem umieścić w blenderze i rozbić na miazgę.
Mleko skondensowane ubić mikserem, aż zgęstnieje.Trwa to około 30 sekund. Mleko skondensowane ubija się błyskawicznie. Dodać zmiksowane truskawki. I ta mieszanina jest już tak pyszna, że trudno się oprzeć wyjadaniu z miski.
Agar wcześniej rozprowadzić w wodzie lub kompocie, najlepiej od razu w garnuszku w którym go zagotujemy. Chwilę pozostawić do napęcznienia. Następnie zagotować, cały czas mieszając i chwilę pogotować. Zauważymy, że woda z agarem powoli gęstnieje.
Lekko go ostudzić. Wlewać cienką strużką do puszystej masy truskawkowej, cały czas ubijając mikserem. Rozłożyć do pucharków. Nie nadaje się do dłuższego przechowywania w lodówce. Najlepiej zjeść go zaraz po przygotowywaniu. Smacznego!
UWAGI DO POSTĘPOWANIA Z AGAREM :
Agar tężeje w temperaturze pokojowej i to szybko - w ciągu około 15 minut. Ja zdążyłam masę rozłożyć do pucharków i desery były praktycznie gotowe do podania.
Na opakowaniu z instrukcji obsługi agaru wynika, że agar można po stężeniu powtórnie podgrzać i osiągnie znowu płynną konsystencję. Tak, zgadza się. Tylko będzie już wtedy miał lekko gruzełkowatą strukturę i może popsuć cały efekt deseru. Lepiej
po pierwszym podgrzaniu uważnie go obserwować przy tężeniu i zużyć od razu do deseru.
Zachowuje się również zupełnie inaczej przy tężeniu niż żelatyna, tzn. ilość użytego agaru nie wpływa na spoistość, bo jest to zależne od wielu innych czynników. Np. kwaśne owoce potrzebują większą ilość agaru.
Źródło:http://frosch.blogspot.com/2013/05/pianka-truskawkowa-z-agar-agar.html