Sushi maki i uramaki

nazwa

Wykonanie

Dzień Mężczyzny za nami :) Z tej okazji moim najbliższym mężczyznom postanowiłam przygotować sushi - na szczególną prośbę Połówka :) Wyszło pysznie i - moim zdaniem - pięknie :) Tutaj przypomnienie z poprzedniego - pierwszego - podejścia do sushi -> KLIK .
Polecam również piosenkę Doroty Miśkiewicz pt. "Tuńczyk" -> KLIK .
Potrzebujemy:
- ryż do sushi (u mnie 250g),
zaprawa do ryżu:
- 2 łyżki octu ryżowego,
- 2 łyżki cukru,
- 1 łyżka soli,
do sushi:
- ogórek,
- awokado,
- sałata,
- serek kremowy śmietankowy,
- wasabi,
- łosoś wędzony,
- tuńczyk w sosie własnym,
- sezam,
- nori.
Ryż odmierzyć np. "na szklanki" i przepłukać zimną wodą na sitku, następnie przesypać do garnka, zalać zimną wodą, "przeczesać" palcami, wylać wodę i powtórzyć ok. 5 razy - do klarowności wody. Po ostatnim płukaniu zalać zimną wodą i odstawić na ok. 20min - do czasu, aż ryż zrobi się mleczno biały. Odcedzić. Zalać taką ilością wody ile było ryżu (np. 2szkl ryżu = 2szkl wody). Zagotować od czasu do czasu mieszając, zmniejszyć ogień na minimalny, przykryć i gotować 15min. Po tym czasie ściągnąć garnek z ognia i pozostawić pod przykryciem kolejne 15min.
W czasie kiedy ryż się gotuje przygotować zaprawę. Do garnuszka wlać ocet ryżowy, dodać cukier i sól. Postawić na niewielkim ogniu i rozpuścić - nie gotować! Zaprawę dodać do ugotowanego ryżu i wymieszać. Pozostawić do całkowitego wystudzenia.
Przygotować składniki: ogórek umyć, pokroić w słupki, wyciąć pestki. Awokado obrać i pokroić w paski. Sałatę umyć.
1) nori - ryż - sałata - łosoś wędzony - ogórek - serek
2) nori - ryż - sałata - łosoś wędzony - tuńczyk - awokado - serek
Na folii spożywczej położyć nori błyszczącą stroną do dołu, nałożyć ryż, przykryć matą bambusową i przekręcić na drugą stronę tak, by mata znalazła się pod spodem, ryż i nori. Bezpośrednio na nori nałożyć sałatę, awokado, łososia, tuńczyka, wasabi. Zwinąć. Obtoczyć w sezamie, pokroić.
Źródło:http://niby-nic.blogspot.com/2015/03/sushi-maki-i-uramaki.html