ßßß Cookit - przepis na Chleb wieloziarnisty (bezglutenowy)

Chleb wieloziarnisty (bezglutenowy)

nazwa

Wykonanie

Poniżej przedstawiam przepis na pyszny bezglutenowy chlebek wieloziarnisty. Stanowi on kompilację przepisów znalezionych w sieci:
Chlebek z ziarnami pyszniutki
Niegdyś piekłam ten chleb z ziarnami, naprawdę jest pyszny, jednakże rezygnacja z białej mąki nie musi oznaczać pożegnanie się z pieczywem. Trzeba tylko znaleźć alternatywne rozwiązanie. Drugi przepis z podanych powyżej nie wychodził mi, dlatego szukałam własnego rozwiązania i tym samym udało mi się znaleźć recepturę na pyszny i zwarty chleb. Jedynym warunkiem sukcesu jest dokładne trzymanie się ilości składników. Kuchnia bezglutenowa nauczyła mnie, że gotowanie pozbawione białej mąki zmienia podejście do kuchni z intuicyjnego na laboratoryjny. Właściwa i dokładana proporcja składników stanowi klucz do sukcesu.
Zapraszam :-)
Składniki:
250 g mąki gryczanej
100 g mąki ryżowej
150 g mąki kukurydzianej
2,5 g suchych drożdży (dokładnie taka ilość) [na keksówkę 30cm/11cm 3-3,5 g suchych drożdży)
800 ml ciepłej wody
2 łyżeczki białego cukru (z każdym innym nie wychodzi niestety)
1,5 łyżeczki soli morskiej
3 łyżki siemienia lnianego
3 łyżki słonecznika
2 łyżki sezamu
1 łyżka pestek dyni
1 łyżka oleju (każdego za wyjątkiem rzepakowego, który nadaje się wyłącznie do silników)
Wykonanie:
1. Najpierw w misce mieszamy mąki, bardzo dokładnie, potem dodajemy drożdże, znów mieszamy, następnie cukier i sól, dalej mieszamy i na końcu ziarna. Wszystkie suche składniki muszą być dokładnie wymieszane, w przeciwnym razie ciasto źle wyrośnie, albo wcale, a jeżeli będzie za dużo drożdży, wtedy w chlebie pojawi się dziura.
2. Następnie wlewamy łyżkę oleju i powoli wodę, cały czas mieszając. Wody powinno być około 800 ml, tak by ciasto było luźne.
3. Następnie miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na półtorej godziny (oczywiście bez łyżki :-)).
4. Po upływie wyznaczonego czasu ciasto powinno wyraźnie zwiększyć swoją objętość.
5. Teraz ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem keksówki. Ważne aby posmarować masłem, wtedy chleb będzie można łatwo wydobyć z formy. Posmarowanie oliwą lub olejem powoduje, że ciasto przywiera. Smarowanie margaryną niweczy plan zdrowego żywienia, margaryna nie nadaje się do jedzenia dla ludzi. Ciasto w foremce przykrywamy na czas nagrzewania piekarnika. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewamy do 180 stopni, bez termoobiegu do 200 stopni.
6. Wkładamy ciasto do piekarnika na najniższy poziom i ustawiamy czas pieczenia na półtorej godziny.
7. Po upływie około 30 minut, gdy ciasto zaczyna się wybrzuszać musimy je lekko naciąć wzdłuż, dzięki temu uwolni się wilgoć ze środka i chleb nie popęka za bardzo.
8. Po upływie półtorej godziny w moim przypadku pieczenie jeszcze się nie kończy. Muszę jeszcze przestawić termoobieg na grzanie od dołu i tak dopiekać chleb jeszcze 10 minut.
9. Po upieczeniu studzimy chleb na kratce do całkowitego wystygnięcia. Krojenie ciepłego chleba jest kuszące, ale chleb może się niestety rozkruszyć, rozpaść.
10. Po wystudzeniu pięknie się kroi, jest zwarty i pyszny
Chlebek przechowujemy owinięty w ściereczkę. Nadaje się do zjedzenia jeszcze przez dwa dni po upieczeniu, ale u nas nie udaje się go tak długo przechować :-), piekę go co drugi dzień.
Źródło:http://kuchnia-bez-glutenu.blogspot.com/2014/06/chleb-wieloziarnisty-bezglutenowy.html