ßßß Cookit - przepis na Zielona kawa na odchudzanie

Zielona kawa na odchudzanie

nazwa

Składniki

Wykonanie

Zielona kawa to nic innego jak ziarna kawy przed procesem palenia . Inaczej mówiąc to ta sama kawa, którą pijemy od wieków, tylko przed obróbką termiczną, która nadaje ziarnom brązowy kolor i specyficzny aromat i smak. Zielona kawa ma charakterystyczny cierpki posmak i w niczym nie przypomina smaku „małej czarnej” o poranku. Przypomina bardziej zieloną herbatę.
Surowe ziarna kawy mają dużą zawartość kwasu chlorogenowego, który niestety prawie całkowicie zanika w procesie palenia. Obniża on przyswajanie węglowodanów do krwi, poprawiając metabolizm glukozy w organizmie. Sprawia to, że nie mamy "napadów" głodu. Pierwsze badania nad ekstraktem z zielonej kawy przeprowadzono pod kątem zapobiegania cukrzycy typu 2, a przy okazji odkryto, że wyciąg z zielonej kawy korzystnie wpływa również na utratę masy ciała . Wniosek z tego był taki, że zaburzenia właściwego metabolizmu glukozy często tłumaczą nadwagę i otyłość. Dodatkowo zawartość wspomnianego kwasu chlorogenowego oraz licznych antyoksydantów wpływa również korzystnie na nasze zdrowie, nie tylko na sylwetkę. Dotychczasowe badania wykazują, że wyciąg z zielonej kawy może: zmniejszyć ryzyko cukrzycy, pozytywnie wpływać na kondycję serca, obniżać cholesterol we krwi, działać przeciwbakteryjnie i antywirusowo, obniżać ryzyko rozwoju marskości wątroby oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe . Ponadto kawa zielona nie zawiera szkodliwych substancji takich jak kahweol lub kafestol, które występują w kawie prażonej (czarnej).
Jako, że zielone ziarna kawy to produkt w pełni naturalny, nie poddany obróbce przez człowieka, nie ma żadnych skutków ubocznych. Musimy jednak pamiętać, że naturalnie zawiera kofeinę (ale mniej niż tradycyjna kawa), więc nie możemy z nią przesadzać. Z tego też względu zielonej kawy nie powinny pić kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz dzieci (dotychczas nie przeprowadzono żadnych badań na ten temat).
Wiemy już jakie właściwości ma zielona kawa, ale jak ją przygotować?
Mamy 2 opcje do wyboru:
- ekstrakt z zielonej kawy w tabletkach (producentów jest już sporo, ale ponoć należy uważać na skład, bo niektóre mają jakieś domieszki)
- ekstrakt zrobiony w sposób „domowy”
Przepis na wyciąg/ napar z zielonej kawy
Jako, że jestem zwolenniczką slow-food, to i w tym przypadku chciałabym Was zachęcić do wykonania wyciągu/ naparu z zielonej kawy samemu. Nie jest to trudne i bardzo pracochłonne, lecz wymaga trochę więcej czasu niż zaparzenie zwykłej kawy.
Właściwości odchudzające zielonej kawy odkryto w Stanach Zjednoczonych, a od niedawna zaczęła być popularna i w Polsce. Na polskich stronach/blogach stosunkowo jest jeszcze mało informacji na temat przygotowania naparu z zielonej kawy. Niektóre polskie źródła nawet podają, żeby go zaparzać jak zwykłą czarną kawę, czyli po prostu zalać wrzątkiem, odczekać kilkanaście minut i gotowe, co jest ponoć błędem.
Przepis poniżej nie jest moją inwencją twórczą, a opiera się na przepisach z różnych amerykańskich stron, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat tego odchudzającego naparu. Polecam obejrzenie filmiku i przeczytanie przepisu pod filmikiem (niestety w języku angielskim). Świetnie wytłumaczono poprawę metabolizmu glukozy na przykładzie pociągów ;)
Składniki:
1 szklanka surowych ziaren zielonej kawy
1 litr wody (najlepiej destylowanej, ewentualnie źródlanej)
Przygotowanie:
Uwaga! Ziaren kawy nie należy mielić w młynku, gdyż są zbyt twarde i mogłyby go zniszczyć. Większość źródeł podaje, że mielenie zielonych ziaren nie jest w ogóle konieczne. Pozostałe proponują, żeby rozbić ziarna w moździerzu. Ja jednak wybieram opcję pierwszą i zostawiam ziarna całe.
Ziarna kawy wsypujemy do garnka, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia, po czym natychmiast zmniejszamy temperaturę i gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 15 minut, mieszając co jakiś czas.
Odstawiamy do ostygnięcia na co najmniej 1 godzinę, również mieszając co jakiś czas, aby zwiększyć wydajność wydobywania ekstraktu.
Po tym czasie, używając sitka o drobnych oczkach (i najlepiej lejka), przelewamy ekstrakt do słoika/dzbanka i przechowujemy w lodówce. W efekcie końcowym uzyskałam trochę ponad 600ml bardzo intensywnego naparu.
Należy pić 2-3 filiżanki dziennie przed posiłkami, najlepiej pierwszą na czczo przed śniadaniem. Zatem powyższy przepis starcza na 2 albo 3 dni. Smak jest specyficzny (gorzki), jak smak zielonej herbaty, ale można się do niego przyzwyczaić. Moja pierwsza zielona herbata bardzo mi nie smakowała, a teraz ją uwielbiam :) Jeżeli jednak ktoś wie, że się nawet do tego smaku nie przyzwyczai, to polecam minimalnie osłodzić miodem/ syropem z agawy/ stewią/ ksylitolem lub dolać mleka.
Podsumowanie:
Należy pamiętać, że wyciąg z zielonej kawy to NIE jest cudowny środek na odchudzanie jak reklamują go producenci ekstraktu w formie tabletek. Ale jeśli zmienimy nawyki żywieniowe, do tego włączymy aktywność fizyczną, to na pewno zielona kawa pomoże nam przyspieszyć proces utraty zbędnych kilogramów.
Źródło:http://kwartetzdrowychsmakow.blogspot.com/2013/09/domowy-przepis-na-wyciag-napar-z.html