ßßß Cookit - przepis na Miodowiec

Miodowiec

nazwa

Wykonanie

Z proporcji podanych w przepisie wychodzą 3 placki z średniej tortownicy, bądź 2 z dużej i duża ilość kremu, którego oczywiście nie trzeba zużywać w całości. My preferujemy, jak krem "ścieka" z ciasta - efekt wizualny może niektórych nie powali, ale warto, bo jest on taaaki pyszny...
Składniki na ciasto:
500 g mąki pszennej + 100 g do ewentualnego dosypania,gdyby ciasto za bardzo się kleiło,
2 jajka (całe),
kostka margaryny,
200 g cukru,
1 płaska łyżka sody oczyszczonej,
3 łyżki miodu
Składniki na krem:
Pierwsza część masy:
3 łyżki kaszy mannej,
0,5 litra mleka,
cukier wanilinowy
Druga część masy:
kostka masła, wyjęta wcześniej z lodówki,
trochę więcej niż 3/4 szklanki cukru pudru,
2 żółtka
Lista zakupów.
Ciasto zagniatamy jak na kruche, tak jak napisałam w składnikach - jeśli ciasto za bardzo się lepi, można dodać do niego trochę mąki - nie za dużo, ponieważ miód w cieście powoduje to, że nigdy nie będzie ono "suche". Masę dzielimy na 2 lub 3 równe części (w zależności od wielkości tortownicy - ja preferuje średnią na 3 placki). Tortownicę smarujemy odrobiną margaryny, na spodzie i wykładamy jedną część masy. Placki pieczemy oddzielnie w temp. 200ºC przez ok. 20 minut.
Wszystkie składniki na 1 część kremu (kasza manna) mieszamy w garnku i gotujemy na gęsto. Odstawiamy do ostudzenia. Składniki na 2 część kremu (masło z cukrem pudrem i żółtkami) miksujemy do czasu, gdy w masie nie będzie czuć smaku masła.
Masę pierwszą dodajemy do masy drugiej i dokładnie miksujemy.
Do dekoracji oprócz kremu potrzebować będziemy masę "krówkową" - może to być gotowa masa kupiona w sklepie, lub ugotowane mleko słodzone w puszce.
Wszystkie upieczone placki smarujemy po jednej stronie masą krówkową. Na dolny placek wykładamy krem (zostawiając trochę wolnej nieposmarowanej przestrzeni na brzegach - krem i tak po lekkim dociśnięciu wypłynie), kładziemy drugi placek, ponownie krem i ostatni placek na samą górę.
Dodatkowo górę można przyozdobić wg własnego uznania, u nas były to tym razem płatki migdałów.
Ciasto odstawiamy w chłodne miejsce - najlepiej do lodówki, by krem stężał. Najlepiej podawać dnia następnego, kiedy ciasto lekko nasiąknie kremem.
Źródło:http://www.kulinarnyantytalent.pl/2012/12/miodowiec.html