ßßß Cookit - przepis na Żur wigilijny z grzybami

Żur wigilijny z grzybami

nazwa

Wykonanie

Żur wigilijny to kolejna, zaraz po barszczu z uszkami i grzybowej z łazankami zupa, która pojawia się na wigilijnych stołach. W moim rodzinnym domu od zawsze jedliśmy podczas kolacji wigilijnej aromatyczny barszcz czerwony. Za to w domu rodzinnym Rafała królowała esencjonalna zupa grzybowa. Kiedy zapytałam Jego Mamę o wigilijny żur wspomniała, że kilkakrotnie go robiła. Gotowała go również Jej Mama. Udzieliła mi zatem kilku wskazówek i dzisiaj dzielę się z Wami przepisem na pyszny żur wigilijny.
Żur wigilijny to postna zupa, którą przygotowujemy na wywarze z jarzyn i suszonych grzybów, a następnie zakwaszamy zakwasem żurkowym i zabielamy. Podawana jest z pokrojonymi na kawałki grzybami oraz z ziemniakami. O tym, jaką ilość grzybów suszonych użyjemy do przygotowania wywaru oraz ile zakwasu użyjemy do zakwaszenia decydują upodobania oraz tradycje wyniesione z domu. Żur, który przygotowałam jest esencjonalny i mocny.
Polecam też więcej przepisów na: Dania wigilijne, Zupy
Moje inne propozycje, w których wykorzystałam grzyby
Składniki:
40 g grzybów suszonych
marchew
pietruszka
seler
cebula
2 ząbki czosnku
sól
pieprz
około 250 ml zakwasu żurkowego - lub więcej
około 50 ml śmietany 30% - lub więcej
kilka ziemniaków
Przygotowanie:
Suszone grzyby dokładnie, ale szybko opłukać w zimnej wodzie. Włożyć do garnka i zalać wodą w takiej ilości, aby swobodnie pływały. Zostawić na całą noc.
Na drugi uzupełnić wodę do 2 litrów. Gotować pod przykryciem na małym ogniu do momentu, kiedy grzyby zmiękną. Warzywa obrać, opłukać i dodać do gotującego się wywaru. Przyprawić solą i pieprzem. Gotować do momentu, aż zmiękną. * Osobno ugotować obrane ziemniaki (w całości lub pokrojone w kostkę).
Grzyby i warzywa wyjąć z wywaru i dolać zakwas żurkowy - stopniowo, aby uzyskać taką kwasowość, która będzie odpowiadała smakowi i upodobaniom. Dodać przepołowione ząbki czosnku. Żur chwilę gotować, skosztować i ewentualnie doprawić zakwasem żurkowym. Zupę zabielić śmietaną.
Wyregulować smak i kwasowość przyprawami, zakwasem i śmietaną.
Podawać z ziemniakami i pokrojonymi grzybami.
---
* Możecie również najpierw ugotować wywar z jarzyn, potem połączyć go z namoczonymi grzybami i płynem, w którym się moczyły - i dalej gotować. Moja Teściowa gotuje dwa osobne wywary i potem je łączy. Dodaje również trochę wody spod gotujących się ziemniaków. Najważniejszy jest efekt końcowy, aby uzyskać odpowiednią ilość wywaru - nie za esencjonalnego i nie za bardzo rozcieńczonego. U mnie z początkowych 2 litrów płynu odparowało około 500 ml, następnie dopełniłam je zakwasem i śmietaną. Pamiętajcie, że tego typu zupa wymaga własnego, indywidualnego regulowania smaku.
,
Składnik główny:
grzyby,
Składnik główny:
ziemniaki,
Składnik główny:
zakwas,
Rodzaj dania:
Zupa,
Źródło:http://artkulinaria.pl/magia-gotowania/przepisy/zur-wigilijny-z-grzybami