ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Morszczuk

Morszczuk

nazwa

Ryba dorszokształtna z rodziny morszczukowatych. Występuje w Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym i Morzu Północnym oraz Morzu Czarnym. Morszczuk dorasta do długości 1 metra i osiąga wagę 6-10 kg. Na rynku polskim spotkać można trzy gatunki tej ryby: morszczuka peruwiańskiego, polskiego i argentyńskiego. Do najszlachetniejszego gatunku należy morszczuk kapski.

Zastosowanie

Morszczuk to jedna z najbardziej popularnych ryb w polskiej kuchni. Jego mięso jest kruche i delikatne o barwie białej lub jasnoróżowej. Morszczuk jest chudy i lekkostrawny. Rybę można nabyć w postaci filetów, które przygotowuje się na wiele sposobów. Aby wzmocnić smak można przed smażeniem czy pieczeniem skropić morszczuka sokiem z cytryny i odstawić na 1,5 godziny w chłodne miejsce. Rybę można smażyć, piec czy gotować na parze. Bukiet przypraw pasujących do tej ryby to: pietruszka, rozmaryn i tymianek. Świetnie smakuje z sosem śmietanowym. Filety z morszczuka sprawdzają się w rybnym fondue. Ze względu na niezwykłą kruchość mięsa, morszczuk nie nadaje się do grillowania. Propozycje potraw z morszczuka to: morszczuk z masłem i anchois, morszczuk z sosem migdałowym, morszczuk z dodatkiem ziół, morszczuk w śmietanie w cieście, w porach, morszczuk pieczony po chińsku, morszczuk zapiekany z serem, morszczuk z pieczarkami, morszczuk po grecku, morszczuk w sosie z pomarańczy i fenkuła z orientalną nutą, zapiekane polędwiczki z morszczuka z ziemniakami, morszczuk w cieście piwnym, z cukinią, w sezamie itp.

Postać handlowa

W sklepach można nabyć morszczuka w postaci mrożonych tusz, filetów ze skórą lub bez skóry.

Właściwości

Zaletami żywieniowymi morszczuka jest bogactwo kwasu foliowego, witamin oraz soli mineralnych. Posiada również niską wartość kaloryczną. Jak większość chudych ryb morszczuk jest źródłem wartościowego białka oraz kwasów omega-3 wpływających na pracę serca, układ nerwowy i ogólną kondycję fizyczną. Obniża zawartość cholesterolu we krwi. Jest źródłem hemowego żelaza – najbardziej przyswajalnej postaci żelaza. Morszczuk powinien być z tego względu nieodłącznym składnikiem diety chorych na anemię. Zawiera też karnitynę, która stymuluje krążenie krwi, pomaga leczyć miażdżycę, chorobę wieńcową oraz wspomaga odchudzanie. Mięso morszczuka to również źródło argininy poprawiającej metabolizm i zwalczającej arytmię serca. Zawiera duże pokłady selenu, pierwiastka o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, wzmacniającego barierę immunologiczną organizmu.

Wartości odżywcze

Białko0,003   g