Chleb pszenno-żytni z pestkami dyni

nazwa

Wykonanie

Oj dawno nie było na blogu domowego chleba. Ale przecież piekę go cały czas, tylko tak jakoś nie robiłam zdjęć i nie spisywałam przepisów, wszystko było na oko. No to już się poprawiam, bo pytaliście mnie ostatnio o jakieś nowe przepisy, więc obiecuję, że będą się pojawiać na blogu regularnie. Ten rodzaj chleba piekę dość często i często zmieniam składniki, dodaje różne mąki i dodatki. Podobny chleb znajdziecie tutaj . Chleb jest łatwy i naprawdę każdy sobie z nim poradzi, trzeba tylko czekać, aż wyrośnie, ale to dotyczy akurat każdego pieczywa. To jak - pieczecie go razem ze mną ? zapraszam.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 750
- 100 g mąki żytniej typ 1400
- 100 g pestek z dyni
- 50 g siemienia lnianego złocistego
- jedna łyżeczka soli
- 420 ml ciepłej wody
- 10 g świeżych drożdży
Do miseczki wlewamy wodę i wkruszamy do niej drożdże. Mieszamy i dodajemy 100 g mąki pszennej typ 750 i ponownie mieszamy. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut. Miskę przykrywamy ściereczką.
Następnie dodajemy resztę składników i wszystko razem mieszamy, zagniatamy ciasto ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem. Ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 3 godziny.
Keksówkę smarujemy olejem (średnica 40 cm). Ciasto na chleb zagniatamy i formujemy wałek, przekładamy go do blaszki i ponownie przykrywamy ściereczką. Zostawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny.
Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni, grzanie góra-dół, chleb spryskujemy lekko wodą, piekarnik także. Nacinamy ostrym nożem po wierzchu. Chleb pieczemy przez 40-45 minut. Po upieczeniu wyciągamy go z piekarnika i studzimy na kratce.
Źródło:http://www.kulinarnamaniusia.pl/2018/01/chleb-pszenno-zytni-z-pestkami-dyni.html