Kruche ciastka z żurawiną

nazwa

Wykonanie

Dzień dobry słoneczka. Jak się dzisiaj czujecie ? mam nadzieję, że zdrowie wam dopisuje a uśmiech nie schodzi z twarzy. Ja ostatnio jestem w bardzo dobrym nastroju. Nowy rok zaczęłam co prawda od małego zabiegu w szpitalu, ale to dla mojego zdrowia i kondycji. Stary rok pożegnałam z radością a nowy powitałam z nadzieją, że będzie znacznie lepszy. Pełna energii i radości witam każdy dzień i tego i wam życzę. A na deser do kawki mam dla was takie pyszne ciasteczka. Jest to chyba jeden z najłatwiejszych i najprostszych przepisów na kruche ciasto, proporcja 3:2:1. Robiłam je już wiele razy, z różnymi dodatkami i w różnych formach. Były kuleczki, wykrawane gwiazdeczki i serduszka a teraz są takie placki. Koniecznie takie zróbcie. Miłego dnia.
Składniki:
- 300 g mąki pszennej
- 200 g zimnego masła
- 100 g cukru trzcinowego
- 1 jajko
- 3 garście suszonej żurawiny
- 2 garście płatków migdałów
Do miski wsypujemy mąkę i cukier, dodajemy pokrojone zimne masło oraz 1 jajko. Mieszamy składniki ze sobą za pomocą rąk lub robota kuchennego. Jak już składniki się ze sobą dobrze połączą to dodajemy żurawinę i płatki migdałów i ponownie mieszamy. Formujemy z ciasta wałek o długości 50 cm i zawijamy go w folię spożywczą. Wkładamy do lodówki na godzinę.
Następnie ciasto wyciągamy z lodówki, odwijamy z folii i ostrym nożem kroimy na 1.5 cm plastry. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez 20 minut. Upieczone ciasteczka przekładamy na kratkę, aby przestygły, przechowujemy w zamkniętym pojemniku.
Źródło:http://www.kulinarnamaniusia.pl/2018/01/kruche-ciastka-z-zurawina.html