ßßß Cookit - przepis na Mleko migdałowe

Mleko migdałowe

nazwa

Składniki

Wykonanie

Prosty sposób na domowe mleko roślinne, wystarczy tylko zaopatrzyć się w migdały :) Używam go głównie do płatków śniadaniowych i szejków owocowych, ale samo, bez dodatków, też smakuje rewelacyjnie - jest słodkawe, o lekko wyczuwalnej orzechowej nucie. Podsumowując: jest to najsmaczniejsze mleko roślinne, jakie piłam :)
Muszę też wspomnieć o głównych właściwościach zdrowotnych: ma dużo wit. E (eliksir młodości), wzmacnia odporność, reguluje poziom cholesterolu, a także przynosi ulgę w stanach napięcia nerwowego. I ostatni, bardzo ważny argument, skłaniający do przygotowywania tego mleka w domu: jest tańsze, niż sklepowe i zdrowsze, bo nie ma w składzie żadnych dziwnych dodatków :)
Składniki (na 1 litr):
1 szklanka całych migdałów (150 g)
4 szklanki wody (źródlanej lub przegotowanej kranówki)
Przygotowanie:
1. Migdały zalać wrzątkiem i odstawić na 10 min. Po tym czasie odlać wodę i usunąć łupinki (powinny bez problemu odchodzić). Dla niecierpliwych: czynność usuwania łupinek można pominąć.
2. Migdały ponownie zalać dwiema szklankami przegotowanej, ostudzonej wody. Odstawić na noc.
3. Na drugi dzień migdały zmiksować z wodą, w której się moczyły (jeśli pozostawiliśmy migdały w łupince, to wodę odlać, migdały przepłukać i zmiksować z 2 szklankami wody). Dodać 2 szklanki wody i ponownie zmiksować (jeśli kielich blendera ma małą pojemność, można składniki podzielić i zmiksować w dwóch partiach). Miksować do momentu, kiedy nie widać żadnych "fruwających" w mleku większych kawałków migdałów, a na wierzchu pojawia się pianka.
4. Przygotować miskę, nałożyć na nią gazę (można ją przymocować za pomocą gumki recepturki) i przecedzić mleko. Gazę złożyć i dobrze wycisnąć migdałową papkę.
5. Mleko przechowywać w lodówce do 3 dni. Przed użyciem wstrząsnąć i zamieszać.
Papka migdałowa ma wiele zastosowań. Można jej używać jako: peelingu do twarzy, dodatku do jogurtów, owsianki, czy też zrobić z niej m. in.:
- masę marcepanową,
- ekstrakt migdałowy,
- serek - dodając kilka łyżek mleka i miodu,
- panierkę lub mąkę migdałową - na blasze z piekarnika rozłożyć papier do pieczenia, na nim równomiernie rozłożyć papkę migdałową, wysuszyć przez ok. 20 min. w piekarniku nagrzanym do 95 ° C. Panierka gotowa. Jeśli chcemy uzyskać mąkę - po ostygnięciu zmielić migdały np. w młynku do kawy.
Źródło:http://www.cookierenka.com/2014/04/mleko-migdaowe.html