ßßß Cookit - przepis na " Oponki drożdżowe czyli donuts "

" Oponki drożdżowe czyli donuts "

nazwa

Wykonanie

Tłusty czwartek tuż tuż a więc pora na wypieki przypominające o naszej tradycji.
Moje dzieci bardzo lubią donutsy i już kilka razy testowałam różne przepisy ale nigdy nie były one nawet zbliżone do tych kupnych.I wreszcie natknęłam się na taki przepis na Moich Wypiekach i okazało się że dobrze że skusiłam się na testowanie tego przepisu.Wreszcie wyszły takie jak powinny być:)
Przepis z małymi moimi zmianami.
Składniki:
2,5 szkl mąki pszennej
250 ml ciepłego mleka
4 żółtka
6 dkg roztopionego masła
1 szczypta soli
5 gram suchych drożdży lub 14 gram świeżych
4-5 kropel aromatu pomarańczowego lub cytrynowego
tłuszcz do głębokiego smażenia
czekolada do polania
Wykonanie:
Mąkę przesiewamy a następnie mieszamy z suchymi drożdżami ( ze świeżymi należy wcześniej zrobić rozczyn)
Dodajemy pozostałe składniki z wyjątkiem masła i zarabiamy ciasto.Następnie dodajemy roztopione masło i wyrabiamy ciasto aż będzie gładkie i będzie odchodzić od ręki.Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia ( na około 1,5 godz.)
Po tym czasie wyjmujemy ciasto na stolnicę i rozwałkowujemy je na grubość około 1 cm i za pomocą np.szklanki i kieliszka wykrawamy oponki ( dużą szklanką wycinamy kółko a później za pomocą np.kieliszka na środku dziurkę)
Gotowe oponki odkładamy na lekko opruszoną deseczkę ,przykrywamy ściereczką i zostawiamy na około 30 min do podrośnięcia i napuszenia się.
Wyrośnięte oponki smażymy na rozgrzanym głębokim tłuszczu na rumiano z obydwu stron.
Po upieczeniu wyjmujemy na ręcznik papierowy do odsączenia z nadmiaru tłuszczu.
Gdy przestygną posypujemy je cukrem pudrem,lukrujemy lub polewamy roztopioną czekoladą.
Smacznego :)
Źródło:http://pysiulek.blox.pl/2014/02/Oponki-drozdzowe-czyli-donuts.html