ßßß Cookit - przepis na Piernik staropolski

Piernik staropolski

nazwa

Wykonanie

Kolejny pierwszy raz w moim wydaniu. Nigdy nie miałam parcia na piernik na świątecznym stole. Może dlatego, że kiedyś moja mama kupowała na święta takie pierniki w sklepie. Jak dla mnie były jałowe w smaku, suche i przełożone nie smacznymi powidłami, a polewa... no cóż ciężko ja było nazwać polewą - takie czekoladopodobne coś. Trochę uległam owczemu pędowi ;) ( naokoło wszędzie było widać miski pełne leżakującego ciasta ) trochę z przekory, ale w końcu postanowiłam wypróbować ten sławetny piernik. I cóż - jest pyszny!!! Do ciepłej herbatki idealny, w przyszłym roku również "nastawiam ciasto" tylko użyję więcej powideł do przełożenia :) Prawdziwie świąteczny, aromatyczny smak!!!
Zgłębiając wiedzę o piernikach podpierałam się przepisem z bloga Burczy mi w brzuchu
Składniki na 3-4 blaty z formy 25x30 cm:
500 g miodu gryczanego
250 g grubego cukru trzcinowego
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
100 m mleka
80 g przyprawy korzennej
3 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
Do przełożenia:
słoik powideł śliwkowych
Polewa czekoladowa:
1 1/2 szklanki śmietany kremówki
200 g gorzkiej czekolady
100 g mlecznej czekolady
wiórki białej czekolady do dekoracji
1 etap
Masło cukier oraz miód umieszczamy w rondelku lub jak w moim przypadku w garnku z podwójnym dnem i na niewielkim ogniu podgrzewamy, aż składniki się rozpuszczą i połączą. Ostawiamy do wystygnięcia. Następnie dodajemy pozostałe składniki: mąkę, sodę rozpuszczoną w mleku, przyprawę do piernika, sól oraz jaja. Wszystko dokładnie mieszamy, wyrabiamy gładkie ciasto. Przekładamy je do szklanej miski, nakrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do lodówki lub w chłodne miejsce np. balkon na 5-6 tygodni.
2 etap
Po upływie 5-6 tygodni, zazwyczaj 4-5 dni przed Wigilią, dzielimy ciasto na 3 lub 4 części (moja czwarta część została przeznaczona na małe wykrawane pierniczki)każdą z części wałkujemy na grubość 0,5 cm i przekładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez około 20 minut. Czynność powtarzamy tyle razy ile mamy blatów. Następnie przestudzone blaty przekładamy powidłami śliwkowymi. Na górę ciasta kładziemy czystą ściereczkę, a na nią kilka grubych książek, aby docisnąć do siebie blaty. Odstawiamy na ok 4 dni.
Piernik przekrawamy wzdłuż na dwie równe części i bierzemy się za przygotowanie polewy do piernika. Do garnuszka wlewamy śmietanę kremówkę i połamaną na kawałki czekoladę. Mieszamy energicznie, aż do jej rozpuszczenia. Dekorujemy pierniki. Posypujemy białą czekoladą. Smacznego!!!
Źródło:http://ciasteczkowapotworzyca.blox.pl/2013/12/Piernik-staropolski.html