ßßß
To gatunek gruszy chińskiej, drzewa owocowego z rodziny różowatych pochodzącego z Azji Wschodniej, ale uprawianego także w Nowej Zelandii, Australii, Chile i na Tajwanie. Spolszczona nazwa owocu pochodzi od smaku skojarzonego z gatunkiem gruszy pospolitej, natomiast określenie „nashi” jest japońskie. Owoc ten nazywany jest również gruszą japońską, piaskową, azjatycką, szampańską. Istnieją też określenia: jabłko – gruszka czy gruszka wodna. Pierwsze ze względu na jabłkowaty kształt, drugie na niesamowitą soczystość owocu. Nashi występuje w trzech odmianach: Hosui, Chojuro i Shinseiki.
Nashi zaczęto produkować około 3000 lat temu w Chinach. Był to owoc spożywany wyłącznie przez najbogatszych arystokratów.
Owoc jest rozmiarów jabłka, kulisty, koloru jasnożółtego w brązowe kropki. Jest słodki, ale zarazem lekko kwaskowaty. Miąższ jest bardzo soczysty i lekko piaskowaty. Nashi spożywa się na surowo, można także sporządzić z niego desery, galaretki, koktajle, marmoladę i sałatki.W sałatkach śmiało może zastąpić jabłka i gruszki. Nashi nadaje się do suszenia oraz do wyrobu win i soków, głównie w Japonii. Gruszka chińska, po starciu, dodawana jest do sosów na bazie octu czy sosu sojowego. Nadaje się również do marynowania mięsa i do wypieków. Propozycje przepisów z nashi: nashi z jogurtem cytrynowo – orzechowym, kotlety wieprzowe z nashi, sałatka z kukurydzą, soją i gruszką nashi, muffinki z nashi i cynamonem, sałatka z nashi i sera Patros, lody w karmelowym gniazdku z nashi, zapiekane gruszki nashi z tymiankiem.
Gruszka chińska jest bardzo trwałym owocem. W chłodnym miejscu może być przechowywana do dwóch tygodni. Dojrzałe owoce nie robią się miękkie, ale zachowują swą jędrność. Nashi jest bardzo soczyste i niskokaloryczne. Miąższ zawiera 3% celulozy, hemicelulozy oraz pektyn. Polecane osobom na diecie.
Nashi to wartościowy owoc, jego miąższ jest źródłem witaminy C oraz soli mineralnych, takich jak wapń, potas oraz fosfor. To wspaniałe źródło błonnika i przeciwutleniaczy dzięki zawartości polifenoli. Stwierdzono, że nashi zawiera dużo kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowej przemiany materii i regulującego procesy krwiotwórcze. Nashi zawierają