ßßß Cookit - przepis na Sałatki i surówki

Sałatki i surówki

nazwa

Wykonanie

Gdy jestem na weselu, imieninach, urodzinach czy innej imprezie na której podawany jest bigos musze go spróbować i stwierdzam, że tyle ile kucharek czy gospodyń domowych tyle przepisów na bigos. W swoim krótkim życiu zjadłam już sporą ilość tego dania, ale tak naprawdę bigos smakuje rewelacyjnie rzadko. Wiem, o gustach i smakach się nie rozmawia, ale biorąc pod uwagę moje kubki smakowe rewelacyjny bigos jadłam za każdym razem u pewnej Pani. Nie wiem, jak ona to robiła, ale za każdym razem bigos smakował tak samo dobrze. Bardzo żałuję, że przez czas naszej znajomości nie spytałam się o przepis.
Moja mama gotuje bigos tylko z kapusty kiszonej i przyznaję, że za każdym razem ma inny smak. Spotkałam się także z bigosem tylko z białej kapusty (sama nawet kiedyś taki zrobiłam, ale to miało być zupełnie inne danie, a przez przypadek wyszło coś podobne do bigosu).
W swojej krótkiej kadencji gospodyni domowej, tylko raz ugotowałam bigos według przepisu mamy. Ja lubię bigosy ciemne i tłuste, moja mama robi jasne, zabarwione koncentratem pomidorowym, kwaśne.
Po pewnym czasie poszukiwań znalazłam przepis według którego gotuję teraz. Najlepszy bigos wyszedł mi za pierwszym razem, no i ten ostatni prezentowany na zdjęciach. Mimo, że bigos robiłam już kilkakrotnie mam problem z uzyskanie takiego samego dobrego smaku za każdym razem. Może jest to spowodowane tym, że nigdy nie robię dokładnie według przepisu, tylko wzoruję się na nim a reszta to swobodna inwencja twórcza.
Składniki:
1) 1 kg kwaśnej kapusty
2) 1 kg białej kapusty
3) 800 g dowolnego mięsa bez kości (im więcej będzie gatunków tym lepiej)
4) 500 g dowolnej kiełbasy
5) 2 duże lub 3 małe cebule
6) 150 ml oleju lub 150 g smalcu
7) 20 g grzybów suszonych
8) 3 łyżki koncentratu pomidorowego
9) 1 liść laurowy
10) 2 ziarenka ziela angielskiego
11) sól, pieprz
Sposób wykonania:
Grzyby namoczyć w 0,5 litra wody na co najmniej 2 godziny. Potem wyjąć je, opłukać i pokroić w paski. Kapustę zalać wodą, w której się moczyły, przecedzoną przez gęste sitko lub filtr do kawy. Wrzucić grzyby, liść laurowy, ziele angielskie i gotować na wolnym ogniu. Pół godziny później dodać poszatkowaną białą kapustę, wlać 0,5 litra wody. Tymczasem na dwóch trzecich tłuszczu zeszklić obrana i pokrojona w drobną kostkę cebulę, dodać pokrojone w dwucentymetrową kostkę mięso, płaską łyżeczkę soli oraz pieprz i dusić 45 minut pod przykryciem. Jeśli w rondlu zabraknie płynu, dolewać po kilka łyżek wody. Mięso połączyć z kapustą i gotować razem 1,5 godziny, w razie potrzeby uzupełniając wodą. Potem wrzucić podsmażona na reszcie tłuszczu kiełbasę i gotować jeszcze godzinę, uważając, by bigos się nie przypalał. Piętnaście minut przed końcem dodać koncentrat pomidorowy i doprawić do smaku solą i pieprzem. Bigos będzie lepszy, jeśli przyrządzanie podzielimy na 2-3 dni, nie jest to jednak konieczne. Podawać z białym lub ciemnym pieczywem.
Ja osobiście używam mniej cebuli i dodaję pieczarki.
* Przepis pochodzi z książki „Kuchnia Polska” Marzena Wasilewska
Podziel się
oceń
1
0
Źródło:http://smaczne-opowiesci.bloog.pl/d,5,m,1,r,2011,index.html